Buktatók
Se az introvertáltak, se az extrovertáltak nincsenek oda túlságosan a videó konferenciákért
A koronavírus járvány ideje alatt a személyes megbeszéléseket majdnem kizárólag videó-konferenciák váltották föl, közöttük is a legismertebb a Zoom alkalmazás. Pszichológusok most azt vizsgálták, hogy a különféle személyiségjegyekkel bíró emberek miként reagálnak a virtuális térben zajló kommunikációra.
A videokonferencia-platformok bizonyos funkcióit, és ilyen például a némítás, nem is igazán tudják értelmezni az extrovertált típusú emberek, hiszen ilyen opció a valós beszélgetésekben még csak fel sem merül.
Dr. McIntyre azt javasolja, hogy azok az extrovertáltak, akik fel szeretnék javítani videokonferencia-élményeiket, próbálkozzanak meg azzal, hogy nagyobb képernyőt, hangosabb hangzást alkalmaznak, és valamilyen plusz közös tevékenységet csatornáznak még be a beszélgetésbe. Számukra minden plusz inger csak pozitív hozadékkel járhat – hívja fel a figyelmet.
Szórakoztató lehet a különböző virtuális hátterek kipróbálása vagy nagyobb csoportokban való részvétel, hogy így növeljék meg az ingerek mennyiségét – mondja Allison Baker, a massachusettsi általános kórház pszichiátere.
„Az extrovertált emberek állandóan a sok emberrel és ingerrel való interakció után kutatnak és igazán ez jelenti számukra boldogságot, a lelki kielégülést” – mondja Dr. Baker, Harvard Medical School oktatója is. „A virtuális értekezlet-platformok ezért is lehetnek számukra előnyösek” – mondja, „mivel képesek arra, hogy egyszerre több mint 100 arcot közvetítsenek.”
Ahhoz azonban, hogy ezek az úgynevezett Zoom-élmények a mentális igényeinket is kielégítsék, meg kell találnunk a megfelelő mértéket; vagyis se túl kevés, se túl sok Zoom ne legyen az életünkben – javasolják a szakértők.
Aki meg inkább befelé éli
A videokonferencia platformok felépítése, működése, valamint a beszélgetések irányítása, kontrollálása sokkal kiszámíthatóbb, esetenként megnyugtatóbb, mint amilyenek a tipikus munkahelyi eszmecserék, legyenek azok magánjellegűek, vagy éppen hivatalos természetűek.
Az introvertáltak általában sokat adnak arra, hogy mások hogyan ítélik meg őket, akár a külsőleg, akár a belső tulajdonságaikat; a videó csetek viszont alkalmasak arra, hogy a technika által kínált lehetőségekkel élve egy rejtőzködőbb természet kevésbé „mutassa” meg önmagát, kevéssé tárulkozzon ki.
Ha az ember hibázik (és egy introvertált ezt is talán nehezebben éli meg, mint mások) annak is sokkal kisebb lehet a személyes „következménye” egy többszereplős videó konferencián, mint az életben; a felelősség, ha egyáltalán van ilyen eloszlik ilyen helyzetekben.
Az első randin, sok introvertált személy inkább a videós találkozókat részesíti előnyben.
Ez egy jó felvezetés a valódi randevúhoz, aki nem azonnal kíván kitárulkozni a másik előtt, azon így nincs is akkora pszichés nyomás. Persze a videohívások is rejtenek buktatókat az introvertáltak számára: a legtöbb virtuális találkozón ugyanis általában sokan vesznek részt, így az introvertáltnak lehet az az érzése, hogy mindenki őt figyeli…
Hozzászólás zárolva.