Facebook hozzászólás
141

„Segítség! Elromlott a biológiai órám!”

Sokan azt hiszik, vicc, amikor a „Ketyeg a biológiai órám!” kifejezést használják. Többnyire ráadásul rossz értelemben is alkalmazzák, hiszen általában a szexpartnerek gyors váltogatásával hozzák összefüggésbe.
A valóság azonban az, hogy az embernek valóban van egy biológiai „belső órája”.

Amerikai kutatóknak nemrégiben sikerült azonosítaniuk az ember belső óráját szabályzó genetikai mechanizmus kémiai kapcsolóját. Bár a folyamatban bonyolult gének vesznek részt, az egész működést egyetlen aminosav – a fehérje építőköve – szabályozza.

Mivel a folyamatot elindító lépés nagymértékben specifikus, kiváló célpontja lehet a mechanizmust szabályzó vegyületeknek.
A szervezet biológiai órája igen érzékeny rendszer, előre jelzi a környezeti változásokat, és egy sor működést szabályoz az alvásmintáktól az anyagcserén át a viselkedésig.
A ritmus megszakítása betegségeket okozhat, és összefügg az álmatlansággal, a depresszióval, a szívbetegséggel, a rákkal és egyes idegbetegségekkel.
A szervezet belső óráját a CLOCK és a BMAL1 nevű gének irányítják. Azt állapították meg a kutatók, hogy a BMAL1 által termelt fehérjében található egyetlen aminosav változik oly módon, hogy azzal kiváltja a szervezet ritmusát meghatározó események genetikai sorát.
Ha ez a módosulás valamilyen módon kárt szenved, tönkremegy a mechanizmus, és az egész rendszer összeomolhat. A kutatók most olyan antitestekkel kísérleteznek, amelyek ennek az aminosavnak a működésére hatnak.
Eddig közel 100 különféle alvási rendellenség-típust azonosítottak, a jelenleg használatban levő alvást befolyásoló gyógyszerek azonban csak egyetlen ideggócot, a GABA-t célozzák meg. A kutatók azt várják a felfedezéstől, hogy hatékonyabb gyógyszereket tudnak majd kifejleszteni legalább alvási rendellenességek kezelésére.

A biológiai óra „elromlásának” egyéb káros következményeinek kiküszöbölésére még folynak különböző kutatások.



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Minden, amit tudni érdemes a szemfenékvizsgálatról

A tévhitekkel ellentétben a szemészeti vizsgálat nem egyenlő az optikákban végzett éles látás vizsgálattal.…

Esküvői ajándék – Hogyan válasszuk ki a megfelelő nászajándékot?

Az esküvői ajándék kiválasztása komoly feladat lehet. Szeretné az ifjú párt valamivel megajándékozni, ami örömet…
1 / 3 461

STÍLUS

1 / 630

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!