Facebook hozzászólás
137

Segítség, frontérzékeny vagyok!

Miért és hogyan hat ránk a hirtelen időjárás-változás?
Az időjárás hirtelen változásaira rengeteg ember érzékeny, noha ki-ki másként. Egy erősebb front érkezése némelyeknél hasogató fejfájással, másoknál ízületi fájdalmakkal vagy görcsös izommerevséggel jár. Jóllehet a tudósok körében még ma is vita tárgyát képezi, hogy a hőmérsékleti ingadozások miért is vannak ilyen hatással az emberi szervezetre, szerencsére van néhány aranyszabály, amelyeket betartva enyhíthetünk a frontérzékenység tünetein.

A panaszok lehetséges okai

Akinek a térde képes „megjósolni” a közelgő rossz időt, bizonyára megfordult már a fejében a kérdés, hogy miért fáj ez ennyire attól, hogy a hőmérséklet hirtelen lecsökken vagy megnő.  A válasz jóval egyszerűbb, mint azt elsőre gondolnánk: a külső légnyomás hirtelen csökkenésével a testünk üregeiben lévő nyomás arányosan megnövekszik, ezáltal az ízületi üregekben lévő levegő egyre jobban feszíti az ízületet tartó tok falát. Emellett a nyomáskülönbség fellépésekor az ízületi tok falára nemcsak az ízületben lévő levegő gyakorol nyomást, hanem a hirtelen felgyülemlett ízületi folyadék is.

Fokozottan figyeljünk oda ezekre a fájdalmakra, különösen akkor, ha tudjuk, hogy ízületeink már sérültek meg korábban. A gyógyulófélben lévő ízületben érzett szúró fájdalom akár olyan erőssé is fokozódhat, hogy az ágyból is alig tudunk kikelni. A panaszokat tovább fokozza, ha nyirkos hideg érkezik: ennek hatására az izmaink és az ínszalagjaink is csak még inkább merevvé válnak. Ha azonban ezek a fájdalmak még hosszú ideig fennállnak a front lecsengése után is, sürgősen forduljunk orvoshoz!

Reumás megbetegedések esetén számolnunk kell azzal, hogy a front hatását nem csak maga az ízület sínyli meg, hanem a környező szövetek is: az izmok, az inak, a csontok, valamint a hegek szövetei is. Ezeknek a bántalmak az oka leginkább a görcsös összehúzódásban keresendő, amit a hirtelen hőmérséklet-csökkenés vált ki.  Az izmok megrövidülése következtében az ízületben lévő nyomás fokozódik.

Rengetegen akadnak azonban olyanok is, akiknek a fejük sajog a közelgő frontok alkalmával. A légköri nyomáskülönbség miatt fellépő migrénnek számos oka lehet, többek között a páratartalom változása, illetve maga a nyomáskülönbség, amire a genetikai hajlam is ráerősíthet. Azonban egy érdekes elmélet szerint a hasogató fejfájások kiváltó oka inkább az evolúcióban keresendő: a szervezetünk ugyanis már ősidők óta a fájdalom érzetével jelzi nekünk, hogy veszélybe kerültünk, ez esetben például, hogy keresnünk kell magunknak egy biztonságos helyet.

Mivel enyhíthetjük a fellépő fájdalmakat?

A front érkezésekor azt kívánjuk, bárcsak elmúlna a fájdalom egy szempillantás alatt. Ilyen hirtelenséggel ugyan egy módszer sem nyújthat megoldást, de az életvitelünkbe bevezetett változtatások hosszú távon sokat javíthatnak a helyzeten:

  • kerüljük a stresszes élethelyzeteket, meditáljunk,
  • pihenjünk sokat, ne dolgozzunk éjszakába menően,
  • lehetőleg éjfél előtt feküdjünk le aludni,
  • igyekezzünk kerülni a gyorsételeket, az alkoholt és a dohányzást,
  • együnk minél több zöldséget és gyümölcsöt,
  • fogyasszunk sok vitamint és nyomelemet,
  • szedjünk nem szteroid fájdalomcsillapítót,
  • járjunk el gyógymasszázsra,
  • végezzünk nyújtó gyakorlatokat,
  • igyunk rengeteg vizet – naponta legalább 3-3,5 litert,
  • valamint mindennap mozogjunk legalább egy órát.

Mozgással a fronthatások ellen

A rendszeres mozgás kiemelten fontos általános testi-lelki állapotunk miatt, és kifejezetten jó hatással van a frontérzékenységre. A rendszeres sport serkenti a vérkeringésünket, és felgyorsítja az anyagcsere-folyamatokat. Mindezek mellett a mozgással elősegítjük az ízületi nedvek termelődését is, amely a porcaink rugalmasságának megtartásához szükséges. A fellépő ízületi fájdalmakat hatékonyan enyhíthetjük különféle támaszok – mint a csukló-, a könyök-, a térd– és a bokastabilizátor – segítségével.

Igyekezzünk mindenképpen olyan mozgásformát választani, amely megnyújtja és intenzíven átmozgatja az izmainkat, ezáltal megelőzzük a kellemetlen izomgörcsöt és a letapadás kockázatát is csökkentjük. Ilyen például:

  • a jóga,
  • a pilates,
  • a gyógytorna,
  • a kocogás,
  • a séta
  • vagy az úszás.

Utóbbi azért is különösen hasznos ízületi panaszok esetén, mivel a víz alatt végzett gyakorlatok nem csak az izmok rugalmasságát növelik, hanem a vízben fellépő közegellenállás az izommunkát is nagymértékben fokozza, miközben az ízületet kisebb terhelés éri a felhajtóerő miatt.

A cikk megjelenését az Essity Hungary Kft. támogatta!



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Eljegyzési ajándékötletek a jegyespár hölgytagjának

Az eljegyzés egy életre szóló lépés, melynek során a páros megteszi az első lépést, hogy összekösse az életét. A…

Egy történet, amit érdemes megismeri a mózeskosárról

Első hallásra talán furcsának tűnhet, hogy miért nevezik így a babakocsi egyik részét. A titulus viszont egy nagyon…
1 / 3 454

GASZTRO

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!