Sokszor ebédel étteremben? Volt a konyhájában is?
A táplálékok jelentős mennyiségben tartalmazhatnak mérgező anyagokat, melyek főleg a növényi kártevők elleni védekezést biztosítják.Figyeljünk oda mit eszünk, és mit iszunk. Ha vendéglőbe járunk, sajnos nem tudjuk ellenőrizni hányszor cserélték ki az olajat, és honnan van a zöldség.
A táplálékok jelentős mennyiségben tartalmazhatnak mérgező anyagokat, melyek főleg a növényi kártevők elleni védekezést biztosítják. Ezek a természetes növényvédő szerek többnyire állati idegméreg, különböző toxinok, amelyek a rovarok mozgását gátolják. A legelterjedtebb növényi védőszer egyben humán rákkeltő is. Sok mérgező növényben a szárazanyag-tartalom felét teheti ki. Emberi fogyasztással szennyeződésként, gyógyteákkal, vagy a mézzel keverve is kerülhet.
A feketebors, a sáfrány különböző aromás benzolszármazékai rákkeltők. Illetve a zeller, a petrezselyem és a fehérrépa is tartalmaznak olyan anyagokat, melyek rákkeltők lehetnek. A flavonok a különböző teák, kávék, kakaó, illatos gyümölcsök, fűszerek alkatrésze, aminek eredménye lehet, hogy napi egy grammot is felveszünk táplálékainkkal. Szerencsére ezek közül csak néhányról ismert, hogy rákkeltő hatású.
Az élelmiszerek főzése, sütése során is keletkezhetnek rákkeltő anyagok. Ezek közül a legismertebbek a frissensültekben, faszénen sült flekkenben, kolbászban, valamint a hamburgerkészítményekben fordulhatnak elő. Ezek szerint a húsok zsírban, olajban történő odaégetése során főleg, ha az égett olajat, zsírt újra felhasználjuk, jelentős mennyiségben halmozódnak fel rákkeltő anyagok.
Amerikában találtak egy olyan gyorséttermet, ahol sokszor évekig nem cserélték ki az olajat a sütőből. Japán kutatók, pedig megfigyelték, hogy bizonyos halkészítményeket fogyasztók között a gyomorrákok száma emelkedett. Megvizsgálták a konzervek elkészítésének módját és ennek során, azt találták, hogy a halhúsban található elemek hő hatására rákkeltő hatású anyagok keletkeznek.
Az ételek mellett az italoknak, különösképpen a szeszes italoknak, sőt egyes helyeken magának az ivóvíznek is lehet rákkeltő hatása. Magyarországon az elmúlt negyven évben fokozatosan emelkedett az alkoholos italok fogyasztása. Sajnos ma már nemcsak a férfiak, hanem a nők, és a tinédzserek is jelentős mértékben fogyasztanak alkoholt.
Az égetett szeszesitalok színesítésére, állagjavítására és mesterséges aromásítására használt vegyületeknek szintén lehetnek rákkeltő hatásaik. Elvileg nemzetközi megállapodások nem engedélyezik ezeket a rákkeltő anyagokat, ugyanakkor nem szabad elfelejteni, hogy az alkoholos italok árának emelkedésével párhuzamosan megjelentek a hamisítók.
Hozzászólás zárolva.