Facebook hozzászólás
175

Súlyos felnőttkori bajoktól óvhatja meg gyermekét a várandós nő

Csökkentheti az utódnál évtizedekkel később a magas vérnyomás és a mentális problémák kockázatát, ha a várandós nő elegendő kolint fogyaszt, állapították meg amerikai kutatók, akik azt is elképzelhetőnek tartják, hogy a jövőben a kolin pótlását ugyanúgy ajánlják majd a terhesség alatt, mint most a folsavét.

A Cornell Egyetemen lefolytatott kutatás során huszonhat, a harmadik trimeszterben járó állapotos nőnél tanulmányozták az úgynevezett epigenetikai markereket. A DNS-molekula környezetében, hozzá kapcsolódva, kisebb molekulák találhatók, amelyek befolyásolják azt, hogy melyik gén mikor van bekapcsolt vagy kikapcsolt állapotban. Ezek az epigenetikai tényezők igen fontos szerepet játszanak, mert kikapcsolhatnak védőgéneket vagy olyanokat, amelyek fehérjeterméke káros.

Mi az az epigenetika?
Az epigenetika az örökítő anyag működésére ható környezeti tényezőket vizsgálja. Azokat szabályozó mechanizmusokat foglalja magába, amelyek a gének felett működnek (a görög epi előtag jelentése: felett). E mechanizmusokat többek között olyan külső faktorok befolyásolják, mint a táplálkozás, a stressz és a testmozgás. (Forrás: HáziorvosBlog)

A vizsgálatba bevont állapotos nők étrendje vagy napi 480 milligramm, vagy 930 milligramm kolint tartalmazott. A kolin (B8-vitamin) a B-komplex tagja. Többek között közreműködik a zsírsavak felhasználásban, védi a májat az elzsírosodástól, óvja az érrendszert, más B-vitaminokkal együttműködve csökkenti a koleszterinszintet, segíti a toxikus anyagok lebontását, serkenti az agyműködést, elősegíti az idegrendszer optimális működését. Főként a tojásban, a sovány – baromfi- és vörös – húsokban, valamint tejtermékekben fordul elő.

Eva Pressman kutatásvezető és csoportja úgy találta, hogy a nagyobb dózisú kolint fogyasztó nők epigenetikai mintázata eltért, a test hormonaktivitását szabályozó gének állapota megváltozott. Kiderült, hogy a kortizon stresszhormon termelődését szabályozó gének kikapcsolódtak, az újszülöttek vérében pedig 33 százalékkal kisebb volt a kortizonszint. A kortizon hormon vérszintje összefügg a stressz és a metabolikus szindróma kockázatával. A kutatásvezető szerint a szorongásban és depresszióban szenvedő várandós nőknek érdemes lenne kolint szedniük kórosan megemelkedett kortizonszintjük csökkentése érdekében. „Egyszer úgy írhatjuk majd elő a kolint a várandós nőknek, ahogyan most a folsavat. Olcsó, és az alkalmazott dózisban nincs érzékelhető mellékhatása” – idézte a kutatót a The Daily Telegraph című brit napilap



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

PÉLDA-KÉP

1 / 258

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!