Facebook hozzászólás
76

Szegények, kiábrándultak és félnek…

Az ötvenéves, illetve annál idősebb korosztály életstílusát, életritmusát a bezárkózás és visszavonulás jellemzi elsősorban. E korosztály félelmei – így az infláció és a magas árak, az életvitelhez elegendő pénz előteremtése – főként anyagi természetűek, de a bűnözés és törvénytelenségek is sokakat aggasztanak.

A népességi jövőképet – a hipotézisek alapján – a további létszámcsökkenés és az öregedés, az idős korcsoportok súlyának megnövekedése jellemzi. Magyarországon jelenleg minden ötödik, 2021-ben pedig már minden negyedik lakos lesz 60 éves vagy idősebb. A születéskor várható élettartam ugyanakkor nő: a férfiaknál 73,6 év, a nőknél 80,5 év várható. Az idősek aktív(abb)ak lesznek: a mai negyvenesek már „e-mail és mobil fogyasztók”, a nyugdíjas időszak már nem „pihenő” nyugdíj lesz, a fogyasztói társadalom aktív tagjaivá válnak. A megélt gazdasági, társadalmi és politikai változások eredményeképpen mind életszemléletét, életstílusát, mind fogyasztói szokásait tekintve átalakuló és nem egységes összetételű csoportról van szó.

A jövőben vélhetően e korosztályra is jellemző egyre aktívabb életstílussal szemben a GfK Hungária és a Szonda Ipsos Nemzeti MédiaAnalízis felmérésének adatai alátámasztják azt a jelen általános vélekedést, miszerint a kor előrehaladtával az emberek egyre kevésbé folytatnak aktív életvitelt. Ez mutatkozik meg abban a tényben is, hogy az ötven év felettiek körében egyelőre nő az otthonülők, illetve az elszigeteltek (44 százalék) aránya.

Életritmusuk is egyértelműen az aktivitás csökkenését tanúsítja, kifejezetten magas körükben az otthonülők aránya” – mondta el Kozák Ákos a GfK Hungária igazgatója. „Az életkor előrehaladtával egyre jellemzőbb „bezárkózás” mellett e korcsoport érdeklődése egyre inkább a „régi időkre” való emlékezés, a nosztalgiázás felé fordul” – tette hozzá a szakember.

Mindezek következtében talán nem meglepő a megállapítás, hogy az otthoni környezetbe illő tevékenységekre, így főként a tévénézésre fordított idő a korral együtt növekszik – a tévéfüggő férfiak és háziasszonyok aránya az 50 évesnél idősebbek körében 30 százalékot képvisel, a 65 évnél idősebbek között viszont már 41 százalékot. Szabadidejét az idős generáció tagjainak többsége, ugyanakkor szereti ház körüli munkával tölteni: még a 75 év felettiek harmada is végez ilyen tevékenységet.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

PÉLDA-KÉP

1 / 258

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!