Facebook hozzászólás
131

„Szégyellem! Már egy jóízű nevetéstől is bepisilek!”

Átmeneti vizelet inkontinenciát akár az étkezési szokások vagy bizonyos gyógyszerek is előidézhetnek, a tartós vizelettartási nehézség hátterében azonban legtöbbször szervi eltérések állnak.

– Székrekedés. A végbél közel van a húgyhólyaghoz és a két szerv beidegzése részben közös. A végbélben kialakuló kemény széklet a közös idegek túlzott izgatásával gyakori vizelési ingert eredményezhet.

Tartós vizelet inkontinenciát eredményező okok:
A vizelet inkontinencia lehet tartós, amennyiben a háttérben valamilyen anatómiai (szerkezeti) eltérés áll: meggyengült medencefenéki vagy hólyag izomzat, idegrendszeri betegségek, vagy a vizeletelvezető rendszer szűkületei.

Terhesség. A terhességben megjelenő hormonális változások, a testtömeg és a méh tömegének növekedése mind hozzájárulhatnak stressz inkontinencia kialakulásához. Mindezeken túl a hüvelyi szülés tovább gyengítheti a medencefenék izmait és így a záróizomzatot is. A szülés során károsodhatnak a hólyag és a hólyagot tartó medencefenék idegei, a hólyag süllyedését és a hüvely irányában történő előboltosulását okozva. Az emiatt kialakuló inkontinencia gyakran a szülést követően néhány évvel alakul ki.

Korral járó változások. Időskorban csökken a hólyag vizelettároló kapacitása, ezen túlmenően a vizeletürítési inger jelentkezése után kevesebb ideig lehet visszatartani a vizeletet. A vizelet lassabban ürül ki, a hólyagban visszamaradt úgynevezett reziduális vizelet mennyiség pedig nő, ami késztetéses inkontinenciát eredményez.

A késztetéses inkontinencia kialakulása gyakoribb érbetegségek esetén, ezért a dohányzás elhagyása, a magas vérnyomás kezelése hozzájárulhat a késztetéses inkontinencia mérsékléséhez.
Nőkben a kor előrehaladtával a húgycső rövidebb lesz, a húgyutak falát borító nyálkahártya is vékonyodik a hormonális változások (az ösztrogén-szint csökkenése) miatt. Az ösztrogén-szint csökkenésével csökken a hólyagnyak rugalmassága is, ezáltal a vizelet-visszatartó képesség romlik.
Ezek a tényezők együttesen hajlamosítanak vizelet inkontinencia kialakulására, azonban általában további hajalmosító tényezők megjelenése is szükséges.

Méheltávolítás. A méh és a hólyag nagyon közel helyezkednek el egymáshoz, továbbá nagyrészt ugyanazon izmok és szalagok segítségével függesztődnek fel a medence falára. Bármely műtét, mely a belső nemi szerveket érinti, az izmok sérülése révén inkontinenciát eredményezhet.

Krónikus hólyaggyulladás (interstitialis cystitis). Viszonylag ritka, a hólyag falának krónikus gyulladásával járó betegség. Bizonyos esetekben vizelet inkontinenciát eredményezhet, illetve fájdalmas és gyakori vizelési inger alakulhat ki. Oka nem teljesen tisztázott, nőkben gyakoribb.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

PÉLDA-KÉP

1 / 258

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!