„Szégyellem! Már egy jóízű nevetéstől is bepisilek!”
Átmeneti vizelet inkontinenciát akár az étkezési szokások vagy bizonyos gyógyszerek is előidézhetnek, a tartós vizelettartási nehézség hátterében azonban legtöbbször szervi eltérések állnak.
Prosztatagyulladás (prostatitis). Férfiakban a hólyag alatt a húgycsövet körkörösen körülvevő, szelídgesztenyéhez hasonló alakú mirigy – a prosztata – gyulladása időnként vizelettartási nehézséget okoz. A gyulladás eredményeként a prosztata megduzzad és beszűkíti a húgycsövet, ezáltal vizeletelfolyási nehézséget eredményez, melynek következtében gyakori és fokozott vizelési inger jelentkezhet.
A prosztata megnagyobbodása. Idősebb férfiakban vizelet inkontinencia a prosztata megnagyobbodásának (benignus prosztata hiperplázia – BPH) talaján is kialakulhat. A húgycsövet körbefogó mirigy megduzzadása szűkíti a húgycsövet, ami túlfolyásos vagy késztetéses inkontinenciát okozhat.
Prosztatarák. Férfiakban stressz vagy késztetéses inkontinencia prosztatarák miatt is kialakulhat.
Hólyagrák, hólyagkő. Inkontinencia, fokozott vizelési inger, csípő vizelet lehet mind a hólyagrák, mind a hólyagban elhelyezkedő kő (húgykő) tünete.
Neurológiai betegségek. Sclerosis multiplex, Parkinson kór, szélütés (stroke), agydaganat vagy különböző gerincvelői rendellenességek mind zavarhatják a hólyag működésének idegrendszeri szabályozását, ami szintén vizelet inkontinenciát okozhat.
Szűkület. A vizeletelvezető rendszer bármely szakaszán kialakuló szűkület a vizelet természetes áramlásának akadályozásával túlfolyásos inkontinenciát eredményezhet. Szűkületet okozhatnak a vese- és a hólyagkövek, továbbá az inkontinencia műtétek során kialakított túlzott szűkítések is.
További információk: http://www.webbeteg.hu/index.php?page=news_full&type=40&menu=betegseg&news_id=248&cim=A-vizelet-inkontinencia-tipusai
Hozzászólás zárolva.