Szokott beszélni érzelmeiről háziorvosával?
Az érzelmileg egészséges emberek tisztában vannak gondolataikkal, érzéseikkel és viselkedésükkel is. Ha mindez kibillen, a testük jelez.
Akármennyire is igyekszik az ember, mégis sokminden felboríthatja mentális jólétét, amire a szervezete is reagál. Ezek a környezeti hatások előhozhatják a stresszt.
Ha elveszítjük munkánkat, ha a gyermekünk elhagyja a családi fészket, ha egy szerettünk meghal, válás, avagy házasság, a pénzügyi problémák, a politikai feszültség, egy költözködés, a természeti katasztrófák, és a háború… sorolhatnám még.
Hogyan befolyásolják egészségünket az érzelmek?
A szervezet mindenre reagál: arra, amit csinálunk, ami történik velünk, ahogy érzünk. Ezt gyakran a „test-szellem” kapcsolatának is nevezzük. A szervezet mindig „csilingel”, és igyekszik felhívni a figyelmet, hogy valami nincs rendben.
Az alábbi testi tünetek jelezhetik, hogy kibillent az érzelmi egyensúlyunk:
hátfájás, megváltozik étvágyunk, mellkasi fájdalmak, száraz száj, extrém mértékű fáradtság, fejfájás, magas vérnyomás, álmatlanság, feledékenység heves szívdobogás, szexuális problémák, kapkodó légzés, merev nyak, izzadás, rossz emésztés, hirtelen súlynövekedés/csökkenés, asztma gyomor-, nyombélfekély, vastagbélgyulladás stb.
Az orvosa is tudjon róla!
Az orvos nem lát a lelkünkbe, nem tudhatja, hogy ezeket a tüneteket okozhatják lelki problémák is. Ha azonban feltárjuk előtte, sokkal pontosabb a diagnózis, így könnyebb a kezelés, és a félrekezelés lehetősége is elkerülhetőbb. Például a gyomorfekély nem feltétlenül a rossz étkezési szokásokból fakadhat, mert ugyanúgy jele annak is, hogy elfojtja valaki az agresszióját. Avagy, lehet ha sokat szédülünk az esetleg csak testünk azon jelzése, hogy érzelmileg bizonytalanok vagyunk.
Ezek a pszichoszomatikus (lelki eredetű, testi tünetekkel járó) betegségek az orvostudományban is sok kérdést hagynak megválaszolatlanul. A tapogatózás mellett megoldást jelentene azonban, ha a szakemberek belátást nyerhetnének a páciens mindennapjaiba, problémáiba, kapcsolatrendszerébe, családi életébe is. De lássuk be: nem szívesen nyílunk meg és engedünk be mást ebbe a szférába.
Még egy probléma véleményem szerint, hogy az orvosoknak (háziorvosoknak) nincs idejük és képzettségük a beteg lelkével foglalkozni.
Hozzászólás zárolva.