Szokott beszélni érzelmeiről háziorvosával?
Az érzelmileg egészséges emberek tisztában vannak gondolataikkal, érzéseikkel és viselkedésükkel is. Ha mindez kibillen, a testük jelez.
Legyünk magunk érdekében kezdeményezők, tárjuk fel kétségeink, kezdeményezzünk, nyissunk az orvos felé más módon.
Kommunikáljunk másképp!
Jó példa erre egy ismerősöm, akivel megesett, hogy a teljes hormonháztartása felborult az után egy hónappal, hogy fogamzásgátlót írtak neki. A nőgyógyásza nem értette, s váltig állította, hogy abszolút az ellenkező tüneteket mutatja, mint kellene. És persze nem kérdezett semmit, és az ismerősöm se kezdeményezett, ezért az orvos adta a további kiegészítő hormonális kezeléseket.
A titokra akkor derült fény, amikor a beteg egyszer elmesélte egy „kötetlenebb” rendelőlátogatása alkalmával, hogy épp egy nagyon stresszes időszakon van túl, ami életének fordulópontját hozta. Máris megvolt a betegség oka, amit hónapokig hiába kezeltek.
Hogyan fejlesszük lelki egészségünket?
Ki kell adni érzéseinket, érzelmeinket a lehető legkülönbözőbb módokon. Ha lenyeljük, később robbanással fog felszínre kerülni, s akkor már sokkal nagyobb lesz a baj. Ne szégyelljük megosztani mással valós, akár képzelt bajunkat: legyen az barát, lelkész, pszichológus vagy orvos.
Próbáljunk meg kicsit kívülről szemlélni a mindennapos stresszforrásokat, kivonva magunkat hatásuk alól. Ilyenkor inkább az élet pozitívumaira kell koncentrálni.
Ez nagyon nehéz, ha problémáink vannak, ha éppen abban a bizonyos kiúttalan helyzetben érezzük magunkat.
Tudjuk, és számos kutatás kimutatta, hogy a pozitív kisugárzás és „testkép” nagyban emelheti életminőségünket és egészségi állapotunkat is kordában tartja.
Akármennyire is nehéz, és a kifogás az mindig van, kell időt szánni a meditálásra, csendes gondolkodásra. Legyen ez egy könnyű esti séta, ahol végiggondoljuk a történteket, egy magányos fürdő, jóga vagy egyéb lelki harmóniát elősegítő keleti gyakorlat.
A testünk nem egy buta „hústömb” – ha figyelnénk jelzéseire (előtte pedig természetesen saját érzelmeink változásaira), sok baj megelőzhető lenne. Persze most csak bort iszom és vizet prédikálok: a jelenlegi feszült társadalmi helyzetben, avagy viharában nem sok a kapaszkodó. Csak győzzünk hittel, emberséggel és találjuk meg azokat a kis kapaszkodókat, amiktől megőrizzük erőnket és lelki, testi egészségünket
Hozzászólás zárolva.