Facebook hozzászólás
542

Szűresd! Szájüregi HPV-ből könnyen lehet tumor!

A szájüregi daganatok kialakulásában a dohányzás és a túlzott mértékű alkoholfogyasztás a fő rizikófaktor. Az utóbbi években a HPV fertőzés oki szerepe is egyre gyakrabban megjelenik, és növekvő számban igazolódnak HPV (Humán Papilloma Vírus) eredetű daganatos elváltozások a szájüregben.

HPV fertőzés: nem csak a méhnyakrák kialakulásáért felelős
A nőgyógyászati HPV-szűrésre és a megfelelő korosztály oltására az elmúlt években több kampány is felhívta a figyelmet, ám a szájüregi HPV-szűrés még nem ennyire közismert. Az utóbbi időszakban azonban érezhetően többen gondolnak rá, sokan maguk kérik a teszt elvégzését a rendeléseken, már ahol ez elérhető– számol be tapasztalatairól dr. Fülöp Györgyi.

„Nagyon fontos, hogy ez a szűrési lehetőség is belekerüljön a köztudatba. HPV fertőzés esetén ne csak a nőgyógyászati daganatos elváltozásoktól való félelem miatt menjük orvoshoz, hanem napjainkban már jusson eszünkbe a gégészeti vizsgálat is.”

Kép: Pixabay
Kép: Pixabay

Miért kell a garatot és gégét szűrni?
A HPV fertőzés szűrése azért is lényeges, mivel jelenléte hosszú ideig nem okoz tüneteket, ám így is fertőzhet. A HPV főleg szexuális úton terjed, illetve bőr érintés útján is továbbadható. A fertőzés szempontjából az orális szex is kockázati tényező, ennek elterjedése és a gyakori partnerváltás is indokolja a szájüreg és gége időszakos szűrővizsgálatát, az esetleges daganatos elfajulások időben történő felfedezéséért.

A HPV tipizálás célja a magas kockázatú HPV típusok kimutatása. Lehetőség van a szájüregből történő mintavételre szűrés céljából. Ha HPV fertőzésre gyanús elváltozást találunk, akkor a műtéti úton történő eltávolítás után egyrészt szövettani vizsgálat, másrészt  HPV tipizálás is javasolt.

Kinek ajánlható a gégészeti szűrővizsgálat?
Dr. Fülöp Györgyi elmondta, hogy pozitív tesztek valamivel gyakrabban születnek fiatal felnőtteken végzett szűrések során. A fenti korcsoport tagjainál javasolt a gyakoribb gégészeti vizsgálat, akkor is, ha nincsenek panaszaik. A szexuális partnerek váltogatása egyértelműen megnöveli a fertőzés esélyét, ám továbbra sem elhanyagolható a dohányzás és a rendszeres alkoholfogyasztás szerepe sem. Dohányosok körében is megfontolandó az időszakos szűrés. Partnerkapcsolat esetén, ha az egyik félnél igazolt a HPV jelenléte – akár a nemi szerveken, akár a szájüregben – akkor a másik félnél is indokolt a szűrés.

A rákom egy csókkal kezdődött…
Naponta csaknem egymillió új nemi beteget regisztrálnak világszerte. Bár az óvszer sok esetben védelmet nyújt, bizonyos vírusok egy hevesebb csókkal is képesek terjedni, míg orális szex közben szinte az összes nemi betegség elkapható.

Korai diagnózis gyors és fájdalmatlan mintavétellel
Európában hazánk az első helyen áll a rosszindulatú szájüregi daganatok okozta halálozásban. Évente közel 1700 ember, köztük 1400 férfi és 300 nő halálát okozza ez a megbetegedés. Csakúgy, mint a daganatos betegségek több típusánál, a szájüregi daganatok esetében is igaz, hogy idejében felismerve sikeresen kezelhetőek. A rizikócsoportba tartozó személyek számára ezért panaszmentesség esetén is javasolt a rendszeres szűrővizsgálat. A vizsgálat során a szájüreget, a garatot és a gégét vizsgálják. HPV fertőzés gyanúja esetén az orvos egy eszközzel több helyről mintát vesz a szájüregből. Az apró kefés mintavétel minimális kellemetlenséggel jár. A mintát ezután laboratóriumba küldik tipizálásra, az eredmény maximum két hét alatt érkezik meg. (Forrás: Fül-orr-gége Központ )



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

STÍLUS

1 / 630

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!