Facebook hozzászólás
130

Te is rosszul alszol?

A magyar lakosság 60 százaléka rosszul alszik – derült ki a hét európai országban, több mint 6.500 emberrel készített, nemzetközi online alvásfelmérés adataiból. A YouGov Plc. kutatása arra is rámutatott, hogy a kor előrehaladtával egyre több ember szenved a rossz alvás tüneteitől, mely a másnapi teljesítményt is nagymértékben rontja. Ezen felül kísérő tüneteivel – levertség, türelmetlenség – megmérgezheti családi, baráti, munkatársi kapcsolatokat is.

Magánszemélyek, saját elmondásuk szerint rosszul alvók, civil kezdeményezést indítottak a jó alvásért. A rossz alvás manapság a 10 leggyakoribb orvosi panasz egyike, ennek ellenére a betegek csupán 12 százaléka fordul orvoshoz. A Pihent Agyúak Társasága (PAT) szemléletváltást sürget az alvással kapcsolatos gondolkodásban. Céljuk, hogy a tartós kialvatlanságtól szenvedők forduljanak orvoshoz, mielőtt problémájuknak súlyosabb egészségügyi, társadalmi, családi és szociális következményei lesznek. Különösen veszélyeztetett az 55 év feletti korosztály, ahol gyakori a belső óra elállítódása, amely azonban ma már helyreállítható.  

Belső óránk is felelős lehet

A kialvatlanságot azért kell komolyan venni, mert az kihat az élet minden területére. A rossz alvás lehet valamilyen komoly betegség jele, de tartósan okozója is. A napi stressztől a lelki problémákon át a szervi elváltozásokig számos oka lehet annak, miért nem tudunk jól aludni. Kevesen tudják, hogy a rossz alvás nem csak egy másik alapbetegség tünete lehet, hanem gyakran önmagában betegség. Ilyenkor a belső biológiai óra elégtelen működése felelős a rossz alvásért és a kialvatlanságért. Azt, hogy valójában mi húzódik a háttérben, csak orvos tudja megállapítani.

A másnapi frissesség a lényeges

„Talán meglepő, de sok esetben az, hogy valaki rosszul alszik, igazából csak nappal derül ki. Álmosság, fáradtság, ingerlékenység, a figyelem, a koncentráló képesség zavara nehezíti a munkát, a tanulást, a társadalmi együttélést. Az alvászavar hátterében számos betegség is meghúzódhat. Ezért az lenne a helyes, ha ezekkel a huzamosabb ideje fennálló tünetekkel háziorvosukhoz fordulnának az emberek." – jelentette ki a kutatás kapcsán Dr. Káposzta Zoltán neurológus.

Fókuszban a pihentető alvás

Az sem mindegy, hogy alvásunk valójában mennyire pihentető. Az alvásszakértők ma már egyetértenek abban, hogy elsősorban nem az a kérdés, ki mennyit alszik. Az alvás mennyisége helyett – mivel mindenkinek más az elegendő – sokkal fontosabb az alvás minősége, azaz hogy alvás közben mennyire képes szervezetünk regenerálódni, mennyire működik pontosan a jó alvásért felelős belső biológiai óránk.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!