Te is rosszul alszol?
A magyar lakosság 60 százaléka rosszul alszik – derült ki a hét európai országban, több mint 6.500 emberrel készített, nemzetközi online alvásfelmérés adataiból. A YouGov Plc. kutatása arra is rámutatott, hogy a kor előrehaladtával egyre több ember szenved a rossz alvás tüneteitől, mely a másnapi teljesítményt is nagymértékben rontja. Ezen felül kísérő tüneteivel – levertség, türelmetlenség – megmérgezheti családi, baráti, munkatársi kapcsolatokat is.
Az egészségmegőrzés mostohagyereke
Az utóbbi évtizedekben Magyarországon is egyre többet foglalkozunk az egészséges életmóddal, ám úgy tűnik, a jó alvás eddig elkerülte a figyelmünket. Pedig a pihentető alvás a kiegyensúlyozott táplálkozás és a rendszeres testmozgás mellett az egészségmegőrzés harmadik alappillére. Nem is gondolnánk, hogy az alvással kapcsolatos problémák több embert érintenek, mint a cukorbetegség. Mégis, annak ellenére, hogy a felnőtt magyar lakosság 60 százaléka tapasztalt már alvásproblémákat, megdöbbentően kevesen fordulnak közülük orvoshoz.
„A YouGov kutatása jól érzékelteti ezt a jelenséget: a rosszul alvók (60 százalék) közül mindössze 12 százalék fordult orvoshoz az elmúlt egy évben. Pedig ma már számos, viszonylag gyors változást hozó megoldás áll rendelkezésre, így nem kellene tovább szenvedniük a betegeknek." – tette hozzá az eseményen Dr. Vajer Péter háziorvos.
Civil társaság a jó alvásért
A Pihent Agyúak Társaságának (PAT) alapítói olyan magánszemélyek, akik személyesen is tapasztalták, hogy a tartós kialvatlanság nemcsak egészségügyi problémákat okozhat, de veszélyezteti a másnapi munkavégzés minőségét, növeli a balesetek számát, sőt a családi, baráti, munkatársi kapcsolatokat is érintheti. A PAT alapítói úgy vélik, modern társadalmunkban a kialvatlanság olyan egyre gyakoribb probléma, amelyről beszélni kell.
Veszélyeztetett korosztály
Különösen oda kell figyelni a kor előrehaladtával jelentkező alvásproblémákra.
„55 éves kor felett gyakran azért alszunk rosszul, mert belső óránk rosszul jár. Ma Magyarországon az 55 éven felüliek száma hozzávetőlegesen 2,7 millió. 25 százalékuk (azaz kb. 600 ezer ember) esetében nem egy meglévő alapbetegség okozza a rossz alvást, hanem a belső óra elállítódása. Közülük sokan nem is gondolják, hogy az alvási zavaraik valójában kezelendő problémát jelentenek, ezért nem kérnek orvosi segítséget. Pedig a háziorvos ma már tud olyan gyógykezelést nyújtani, amely a hagyományos altatók kellemetlen tompító hatása nélkül beállítja a belső órát, így biztosítja a jó alvást és a másnapi frissességet, kipihentséget. " – állítja Dr. Vajer Péter.
Hozzászólás zárolva.