Facebook hozzászólás
539

Tenyéri bőnye zsugorodás kezelése

A tenyéri bőnye zsugorodás egyelőre ismeretlen eredetű betegség, a szakemberek nem tudják, pontosan mi okozza a kialakulását. A kutatások kimutatták, hogy a férfiaknál előbb (átlagosan 55 éves korukban), a nőknél később (átlagosan 65 éves korukban) jelentkezhet az elváltozás és a férfiaknál az előfordulása ötször gyakoribb, mint a hölgyeknél.

Áttörő megoldást jelenthet a Magyarországon most először bemutatkozó gyógyszeres terápia a Dupuytren-kontraktúrában szenvedők kezelésében. A sebészeti műtétet teljes egészében kiváltó gyógyszeres kezelés hatékonysága révén nagyban hozzájárul a betegségben érintettek életminőségének javításához.

Az európai populáció 3-13 százalékát érintő betegség a Dupuytren-kontraktúra, másnéven a tenyéri bőnye zsugorodás egy például cukorbetegségben gyakrabban fellépő, operálható kézelváltozás, amelynél a tenyér kötőszövete megvastagodik, és az újak karomszerűen begörbülnek.

A tenyéri bőnye zsugorodás egyelőre ismeretlen eredetű betegség, a szakemberek nem tudják, pontosan mi okozza a kialakulását. A kutatások kimutatták, hogy a férfiaknál előbb (átlagosan 55 éves korukban), a nőknél később (átlagosan 65 éves korukban) jelentkezhet az elváltozás és a férfiaknál az előfordulása ötször gyakoribb, mint a hölgyeknél. A vizsgálatok szerint elsősorban a diabétesz és az epilepszia növelheti a betegség kialakulásának veszélyét, de a rendszeres és nagy mennyiségű alkohol-fogyasztás és dohányzás, valamint a családi kórelőzmény is fokozott kockázatot jelenthet.

A betegség leggyakoribb jelei a tenyéren megvastagodott bőr, csomók a tenyérben (melyek fájdalmat nem okoznak), a bőr alatt kötegek alakulnak ki, melyek a bőrrel is összenőhetnek, ezek a kötegek egyre rövidülnek és a kéz ujjai többnyire lassan, évek alatt hajlított helyzetbe zsugorodnak, és súlyos esetben nem egyenesíthetők ki. A Dupuytren-kórban szenvedők nagy részének nem csak a fizikai munkavégzés jelent gondot, de az olyan mindennapi feladatok ellátása is, mint elmosogatni, autót vezetni, vagy egy inget begombolni.

A Dupuytren-kontraktúra kezelése függ a beteg életkorától és általános egészségi állapotától, foglalkozásától és a betegség súlyosságától. Jelenleg nincs olyan kezelés, ami véglegesen meg tudná gyógyítani a betegséget, bár számos sebészeti és nem sebészeti eljárás akadályozhatja meg a kéz további károsodásának kialakulását. Jelenleg a leggyakoribb kezelési formája a Dupuytren-kontraktúrának a műtét, ami invazív, megköveteli a fizikoterápiát és a helyreállításhoz szükséges időt, és együtt jár a műtét utáni komplikációkkal.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Minden, amit tudni érdemes a szemfenékvizsgálatról

A tévhitekkel ellentétben a szemészeti vizsgálat nem egyenlő az optikákban végzett éles látás vizsgálattal.…

Esküvői ajándék – Hogyan válasszuk ki a megfelelő nászajándékot?

Az esküvői ajándék kiválasztása komoly feladat lehet. Szeretné az ifjú párt valamivel megajándékozni, ami örömet…
1 / 3 461

GASZTRO

STÍLUS

1 / 630

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!