Facebook hozzászólás
78

Tippek az inkontinencia elkerülésére

Felmérések szerint a probléma 30 éves kor alatt is gyakori, sőt már a 13-18 éves korosztálynál előfordulnak vizeletvesztéses epizódok.

Legtöbben még ma is azt tartják, hogy az inkontinencia kialakulása a hüvelyi úton történő gyerekszülés és a test természetes öregedésének következménye, olyan kellemetlenség, amely nem kerülhető el. Ha azonban időben, akár már tinédzserkorban tudatosan foglalkozunk a problémával, a későbbi panaszok megelőzhetők.

Az inkontinencia leggyakrabban nőknél alakul ki (hét inkontinensből hat nő), főleg a gyerekszülés után illetve a menopauza idején, a vizelet visszatartásáról gondoskodó medencefenék izomzatának gyengülése következtében. Jelenleg hazánkban körülbelül 5-600 ezer inkontinens van, de a felmérések szerint a probléma 30 éves kor alatt is gyakori (23 százalékot érint), sőt már a 13-18 éves korosztálynál előfordulnak vizeletvesztéses epizódok. Éppen ezért szakmai körökben egyre gyakoribb felvetés, hogy az inkontinenciával kapcsolatos ismeretekre mind az iskolai oktatásban (pl. a bevezetendő egészségtan részeként), mind pedig a szakmai továbbképzésben nagyobb hangsúlyt kellene helyezni.

Éppen ezért az Inko Klub Egyesület is intenzív kampányba kezd az inkontinencia korai megelőzése érdekében. Bizonyos tanácsok betartásával, életmódbeli változtatások bevezetésével az inkontinencia (ha az nem műtét vagy baleset következtében alakul ki!) elkerülhető.

– Érdemes már tinédzserkorban elkezdeni az intimtornát vagy egyéb gátizomerősítő tornákat, hiszen az edzett gátizom nyomán elkerülhető az inkontinencia kialakulása. Fontos azonban kihangsúlyozni, hogy a gátizomerősítő gyakorlatokat mindig szakember segítségével sajátítsuk el, mert a rosszul végzett gyakorlatok sérülést okozhatnak.

– Ha addig nem tettük, kismamaként mindenképpen érdemes elsajátítanunk az intimtornát (terhesség alatt és azt követően a nők 30-50 százalékának vannak inkontinens panaszai), hiszen ezáltal könnyebb lehet a szülés, és akár a gátmetszés is elkerülhető, a szülés után pedig gyorsabban regenerálódik a gátizomzat.

– Az inkontinencia kialakulásában a túlsúly is jelentős kockázati tényező, hiszen a nagyobb testsúly nyomán nő a medencefenék izmaira nehezedő nyomás, ezért próbáljunk minél előbb megszabadulni felesleges kilóinktól!

– Kerüljük a hólyagot irritáló alkohol- és koffeintartalmú valamint szénsavas italokat! Ugyanakkor fogyasszunk napi másfél-két liter vizet, hogy elkerüljük a vizelet besűrűsödésével járó hólyagirritációt!





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!