Tippek csúcsformához
Teljesítőképességünk szempontjából nem csak az fontos, hogy mit, hanem az is, hogy hogyan, milyen ritmusban eszünk, hiszen folyamatosan biztosítanunk kell a szükséges energiát és tápanyagokat.
Szellemi teljesítőképességünket a megfelelő táplálkozás segítségével is javíthatjuk. Az elfogyasztott ételek minősége és tápanyagtartalma ugyanis alapvetően befolyásolja a sejtek közötti információáramlásért felelős ingerületátvivő anyagok termelődését és szintjét, ezért fontos odafigyelnünk, hogy szervezetünk semmilyen ásványi anyagban és vitaminban ne szenvedjen hiányt. A tejtermékekben, hüvelyesekben, diófélékben található aminosavak az agy teljesítőképességét növelik, míg a teljes kiőrlésű gabonafélékből készült kenyér- és tésztafélék valamint a burgonya az energiaellátásért és a stabil vércukorszintért felelős komplex szénhidrátokat adják. A vitaminok (főleg az A, B, C, és E) erősítik az idegrendszert és javítják a keringést, az ásványi anyagok és a nyomelemek (magnézium, kalcium, vas, bór stb.) pedig vérképző hatásúak és fontos anyagcsere-folyamatokat irányítanak. Emellett bizonyos gyógynövények – például a ginzeng gyökér – szintén serkentőleg hatnak az agyműködésre.
Teljesítőképességünk szempontjából nem csak az fontos, hogy mit, hanem az is, hogy hogyan, milyen ritmusban eszünk, hiszen folyamatosan biztosítanunk kell a szükséges energiát és tápanyagokat. Fontos, hogy soha ne hagyjuk ki az összetett szénhidrátokban gazdag reggelit. A reggeli elmulasztása vagy a nem elegendő szénhidrát fogyasztása ugyanis nyolc-kilenc óra körül alacsony vércukorszintet eredményez, ami miatt csökken a koncentráló és feladatmegoldó képesség. Mindig együnk valamit tízóraira, hogy ásványi anyagokkal és vitaminokkal töltsük fel szervezetünket.
Ebédre a sovány hús és a saláta mellett igyekezzünk levest fogyasztani, amely megtölti a gyomrot, és megakadályozza a túlzott energia bevitelt. Az uzsonna feladata, hogy pótolja az elvesztett mikro-tápanyagokat és kalóriákat a munkaidő végéig, ezért érdemes gyümölcsöt, zsírszegény tejterméket választani e célra. Végül a vacsora legyen könnyű, inkább csak pár falat, hogy utána nyugodt legyen az alvás.
Bár mára már jelentősen megváltoztak étkezési szokásaink, és munka után sokan igyekeznek mozogni, vagy lazítani, a legtöbben – főként idő hiányában – mégsem élünk igazán egészségesen. Ebben az esetben különböző táplálék-kiegészítő és vitaminkészítmények lehetnek segítségünkre.
Hozzászólás zárolva.