Tiszta vizet a pohárba!
Nem létezik egészséges illetve egészségtelen étel. Van egy testünk, aminek minden élethelyzetben másra van szüksége.
Felgyorsult világ, lelassult emberek
A 3. évezred elejére életmódunk -már az 50 évvel ezelőtti helyzethez viszonyítva is – nagymértékben megváltozott. Általánossá vált, hogy „kényelmesebben” élünk, sokkal kevesebbet mozgunk, és többet fogyasztunk, mint amire szervezetünknek- az aktivitási szintje mellett -igénye lenne.
Az ebből adódó egészségügyi problémák (elhízás, szív-érrendszeri-, daganatos megbetegedések, stb.) kapcsán napjainkban egyre több előítélet és találgatás lát napvilágot arra vonatkozóan, hogy ezek kialakulásáért különböző élelmiszerek a felelősek. A tévesen elterjedt „egészséges illetve egészségtelen étel” felosztás helyett a dietetikus szakma szeretne „tiszta vizet önteni a pohárba”, ezért közzéteszünk egy kisebb felmérést, amelyben számok nyelvén kifejezve lehetővé válik a különböző étkezési lehetőségek, ételek összehasonlítása.
Egyéni életvitel
Sokakban talán fel sem merül, hogy testünk energia- és tápanyag szükségletét alapvetően befolyásolja a nemünk, a korunk, a testtömegünk (ezen belül az izomhányad), a magasságunk, fizikai aktivitásunk, de kihat rá az alvásidőnk, valamint testünk állapota is.
Élethelyzetek
Vannak időszakok életünk során, amikor szervezetünk megváltozott állapota, vagy a módosuló életkörülmények következményeként másképpen étkezünk, illetve mozgunk, mint azelőtt.
Nők esetében gyakran láthatunk példát erre terhesség idején, amikor a hormonális hatásra kialakuló „megkívánás” és -étkezésre valamelyest enyhülő – émelygés miatt lesz a szükségesnél indokolatlanul nagyobb az energiabevitel. A szülést követő szoptatási időszakban viszont inkább már az újszülött életritmusához igazodó – saját igényeket háttérbe szorító – rendszertelen, kapkodó étkezés jelent gondot az anyukáknál, amely akár hízás mellett is tápanyaghiányos állapot kialakulásához vezethet. A felcseperedő, új ízekkel ismerkedő apróság mellett, a későbbiekben nem ritkán a tányéron hagyott maradékok eltüntetése eredményez a nőknél felesleges súlygyarapodást.
Van, aki aktív sportolást abbahagyva, vagy a dohányzásról való leszokást követően kénytelen először szembesülni a túlsúly problémájával. Akár egy munkahelyváltozás is teremthet olyan helyzetet, amelynél az addigi gyaloglást felváltja az autózás, a lépcsőzést a liftezés, s ezzel az energiafelhasználás lecsökken, aminek hosszú távon meglátszik majd a következménye: többet nyomunk a mérlegen.
Hozzászólás zárolva.