Facebook hozzászólás
360

Több generációs nyaralás

A nagyi olvasni szeretne, a papa kirándulni, a kicsik úsznának, anya és apa meg végre kialudná magát. Ha több generáció nyaral együtt, könnyen káoszba torkollhat a dolog. Nem kell azonban így történnie, egy több generációs nyaralás is tökéletes lehet mindenki számára. 

A titok nyitja: a helyes tervezés

Ha a nagyszülők, a szülők és a gyerekek is egy közös nyaralás mellett döntenek, a jó tervezés mindennek az alfája és az omegája. Nem volt az olyan régen, bár manapság már ritkább, hogy több generáció él egy fedél alatt, ami számtalan konfliktusforrást rejthet.
Egy többgenerációs nyaralást nagyon jól elő kell készíteni. Már a tervezési szakaszt érdemes együtt elindítani. Számos kérdés felmerülhet már az elején: ha ott vagyunk, hova menjünk kirándulni? Mennyi időt töltsünk együtt? Milyen az egyes korosztályok életritmusa, napirendje? Könnyen előfordulhat, hogy nem is egyszerre eszik a család. Az idősebbek korán reggeliznek, de már este nem nagyon vacsoráznának, a fiatalabb generáció viszont pont fordítva gondolja, a gyerekek meg szinte mindig éhesek!…
Tisztázni kell rögtön az elején, hogy a nyaralás alatt hol lakjon a család.

Mindenki találja meg a magának legjobb programot! Kép: Pixabay

Magánszállás vagy hotel?

Mielőtt döntenénk, mindenki mérlegelje, hogy neki mi a fontos. Mert igaz ugyan, hogy egy magánszálláson nem kell az előre megszabott étkezési időpontokhoz igazodni, mégis meggyőző lehet az, hogy egy hotelben számos „házimunkát” levesz a személyzet a vállunkról és nem kell az ágyazás, mosogatás kérdésében a családtagokkal alkudozni. A konfliktushelyzetek elkerülésénél fontos tényező és nagy segítség egy meglehetősen tágas, jól tagolt szállás. A legjobb, ha a nagyszülők is és a szülők is a gyerekekkel külön szobában, lakrészben helyezkednek el!

Konfliktusforrások elkerülése

Már a legelején tisztázzuk, hogy a nagyiék nem bébiszitterként utaznak velünk, hanem azért, hogy ők is nyaraljanak, pihenjenek. Az utazás előtt minden korosztály igényét illesszük be a napirendünkbe. Akar-e a papa délután szundítani egy kicsit? Ha a nagyi derekának, ízületeinek jót tesz a termálvíz, nem biztos, hogy a karúszós totyogó is játszhat benne órákon át.  Hogy a nyaralás ne rögtön vitával kezdődjön, érdemes az otthoni szabályokat ott is betartani. A gyerekek neveléséért a szülők a felelősek, a nagyszülők maximum kényeztethetik őket! Az együtt-nyaralás időtartama is fontos. Érvényesüljön a „kevesebb- rövidebb, néha több” szabálya. Minél több időt vagyunk „összezárva”, annál több feszültség tud felhalmozódni a napok múlásával. Beszéljük meg, jelezzük, ha zavar valami. A problémák nagy része akkor hatékonyan megoldható, ha ezekre együtt keressük a megoldást. A legfontosabbat ne felejtsük el: ez a kompromisszumkészség! Nem tudunk mindenkinek, mindig, mindenben igazat adni vagy a kedvére tenni.

Kis ráfordítással, előkészítéssel nagyszerű napokat tudunk együtt átélni, ne sajnáljuk rá az időt!



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

1 / 3 455

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!