Tudni illik, mi illik?
Aki azt akarja, hogy legyen társasága, hogy befogadják, annak elsősorban az önmagán való uralkodás képességét kell elsajátítania.
Az önuralom, az önfegyelem nem jelent megalkuvást, sokkal inkább jelent megértést, nagyvonalúságot. A művelt embert leginkább az különbözteti meg a neveletlentől, hogy tud – mert akar – uralkodni érzésein, indulatain. Csak az lehet szabad, aki nem rabja indulatainak, ösztönének. „Egészen csak az szabad, ki maga felett egészen uralkodik” – mondja Eötvös József.
Aki azt akarja, hogy legyen társasága, hogy befogadják, annak elsősorban az önmagán való uralkodás képességét kell elsajátítania. Másodsorban pedig folytonosan képeznie kell magát, törekednie kell a világ mind teljesebb megismerésére – mindenekelőtt a jó könyvek, a nemes irodalom által.
1. . Még vita hevében is érvekkel igyekezzünk meggyőzni partnerünket, s ne hangerővel.
2. . A fegyelmezett ember igyekszik és tud is uralkodni arcvonásain.
3. . Ha a partnernek igaza van, merjük belátni tévedésünket.
4. . Mindig hallgassuk meg a másik felet is.
5. . Érzelmeinket kifejezni nem illetlenség – de a szélsőségeket kerülnünk kell.
6. . Jó modorú ember ura testtartásának, kézmozdulatainak.
7. . Éppen ezért jó modorú ember beszélgetés közben nem fogja meg társa gombját, vállát, zakóját.
8. . Társaságban ásítani illetlenség. Az ásítást – ha már nagyon előtörne – igyekezzünk zárt szájjal, feltűnés nélkül elvégezni. (A néprajzosok szerint eleink úgy hitték, hogy a rontó szellemek az ásító nyitott száján át surrannak testünkbe. Ez e szabály magyarázata.)
9. . A tüsszentést – bár nem lehet megakadályozni – illik zsebkendővel tompítani, diszkrétebbé tenni.
10. . A tüsszentést – a dívó ellenkező szokás ellenére – nem kell senkinek egészségre kívánni. A tubákolás korában az emberek e szóval kínálták egymást a tubákosszelencéből, így e gesztusnak akkor volt értelme, ma semmi jelentősége sincsen. Helyesebb tehát a tüsszentést nem észrevenni.
Hozzászólás zárolva.