Tudod mi a vérrák?
A leukémia, más néven fehérvérűség, olyan rosszindulatú daganatos megbetegedés, mely a vérképző sejtekből indul ki, és rendszerint a fehérvérsejtek kóros elszaporodásával jár együtt.
Vérvizsgálattal: mely során a vörös- és a fehérvérsejtek számát vizsgálják meg, illetve mikroszkóp alatt vérkenete is vizsgálnak a leukémia fajtájának megállapításához.
Csontvelő vizsgálattal: szövettani vizsgálathoz vesznek mintát rövid altatásban a csontvelőből egy tű segítségével. A diagnózis felállításához szükséges eljárás!
Képalkotó vizsgálatokkal: CT, ultrahang, MRI stb.
Lumbálpunctioval: a gerincvelő mellől agyvízből vesznek tűvel mintát, amit szintén szövettani módszerekkel lehet elemezni.
Ha a vizsgálatok megerősítettek a leukémiát, akkor az orvos megállapítja e betegség pontos típusát, kiterjedését, hogy megfelelő kezelési tervet készíthessen.
Hogyan kezelhető a leukémia?
Kemoterápiával: gyógyszeres kezelést jelent, melynek segítségével a leukémiás sejtek szaporodását (osztódását) igyekeznek gátolni. Ez történhet intravénásan/lumbásan vagy tabletta formájában is. A kemoterápiás ciklusok számát és idejét, valamint az alkalmazott citosztatikumok kombinációját a nemzetközi eljárásoknak megfelelően végzik el.
Sugárkezeléssel: a sejtek szaporodását gátolja meg, így a beteg sejtek sem osztódnak.
Csontvelő átültetéssel: ehhez megfelelő donorra van szükség (minél közelebbi vérrokon), akinek az őssejtjeit juttattaják infúzió segítségével a beteg szervezetébe; de előfordulhat az is, hogy a beteg saját, korábban levett csontvelőjét kapja vissza. Az átültetést különlegesen steril körülmények között kell elvégezni, de sajnos előfordul, hogy az idegen csontvelő sejtek megtámadják a beteg sejtjeit.
Támogató kezeléssel : ilyen például a vérátömlesztés, vérlemezke-transzfúzió, antibiotikumos kezelés, mely a leukémiát kísérő tünetek (pl. vérszegénység, fertőzések) kezelésére szolgál. Ezek azért különösen fontosak, mert a leukémiás beteg a kezelés során különösen veszélyeztetett a fertőzésekre és vérzésekre.
Egyéb természetes módszerek
Leukémia esetén különösen javasolt a cékla, céklalé fogyasztása, de szintén remek vérképző a csalán, bodza és vérehulló-fecskefű keverékéből készített tea illetve természetgyógyászok által javasolt immunerősítők is. Itt is fontos tudni, hogy ezek nem helyettesíthetik az orvosi kezelést, mindössze kiegészítői lehetnek ezeknek!
Milyenek a gyógyulási esélyek?
Hozzászólás zárolva.