Facebook hozzászólás
296

Tudtad, hogy minden huszadik ember vastagbélrákban hal meg?

Magyarországon a daganatok okozta halálozások között a vastag- és végbélrák nemtől függetlenül a második helyen áll, nemdohányzó társaink esetében pedig a leggyakoribb daganatos eredetű halálok. A rákmegelőző állapot (polipok) felismerésével és ezek eltávolításával a vastagbélrák kialakulásának kockázata szinte 100%-ban csökkenthető. Magyarországon is elérhető már a legmodernebb vastagbélrák szűrési módszer, a CT kolonográfia, mely nagyon nagy érzékenységgel képes alacsony sugár dózisú CT vizsgálat során a daganatmegelőző polipokat kimutatni. Az endoscopos technikákkal szemben a módszer kellemetlenségek nélkül, gyorsan, fájdalommentesen elvégezhető, ezért szűrés céljára kifejezetten alkalmas. 

A vastagbélrák kialakulásában alapvető jelentőséget tulajdonítanak a genetikai tényezőkön kívül a táplálkozási szokásoknak. Sajnos ebből a szempontból a magyar konyha és a fejlett nyugati típusú társadalmak étkezési szokásai sem kedvezőek. A magas kalóriatartalmú, húsban, állati zsírokban gazdag, rostszegény táplálkozás, az alkoholfogyasztás, dohányzás növeli a rizikót, csakúgy, mint az ezekkel összefüggő magas szérum koleszterinszint, szív- és érrendszeri betegségek és az elhízás. Gyakrabban alakul ki a betegség a városi, jobb szociális körülmények között élő lakosok között.

A vastagbélráknak nincs korai megbízható jele. Tünetei sajnos már csak kifejlett, késői stádiumban jelentkeznek. Az orvosi könyvekben leírt legklasszikusabb tünetek: a véres széklet, a székelési szokások megváltozása, a váltakozó székrekedés és hasmenés. A cél a megelőzés, ill. a korai stádiumban történő felfedezés. Még a korán felfedezett stádiumban (I.) is 95% az 5 éves túlélés, súlyosan előrehaladott betegségben (IV. stádium) ez csupán 5 %. Magyarországon sajnos a vastagbélrákok harmadát csak akkor fedezik fel, amikor a daganat már teljes bélelzáródást okoz, ezért hazánkban a túlélés ennek megfelelően európai viszonylatban is megrendítően alacsony.

A vastag- és végbélrák a többi ráktól eltérően szűrővizsgálatra különösen alkalmas betegség, és elhúzódó kialakulása miatt többféle szűrési módszer is kínálkozik vizsgálatára. A vastagbélrák szűrésével kapcsolatban fontos pozitívum, hogy a rákmegelőző polip eltávolításával a rák kialakulása is megelőzhető, és nemcsak a már kialakult korai rákot diagnosztizálhatjuk.

Ha alkalmas szűrővizsgálaton vennének részt azok az egyének, akik bár tünetmentesek, de veszélyeztetettek és polipeltávolításra van szükségük, akkor a vastagbélrák okozta halálozás akár 90%-kal csökkenhetne.

Annak ellenére, hogy a vastagbélrák a szűréssel megelőzhető daganatok közé tartozik, a megelőzését célzó, államilag szervezett, tömeges szűrővizsgálati programok hazánkban jelenleg teljesen hiányoznak. A Magyarországon államilag finanszírozott, jelenleg bevezetés alatt álló vastag- és végbélrákszűrés a széklet vérmintateszteken alapul, melyek a már kialakult vérző daganat diagnosztizálására alkalmasak csupán.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!