Tudtad, hogy minden huszadik ember vastagbélrákban hal meg?
Magyarországon a daganatok okozta halálozások között a vastag- és végbélrák nemtől függetlenül a második helyen áll, nemdohányzó társaink esetében pedig a leggyakoribb daganatos eredetű halálok. A rákmegelőző állapot (polipok) felismerésével és ezek eltávolításával a vastagbélrák kialakulásának kockázata szinte 100%-ban csökkenthető. Magyarországon is elérhető már a legmodernebb vastagbélrák szűrési módszer, a CT kolonográfia, mely nagyon nagy érzékenységgel képes alacsony sugár dózisú CT vizsgálat során a daganatmegelőző polipokat kimutatni. Az endoscopos technikákkal szemben a módszer kellemetlenségek nélkül, gyorsan, fájdalommentesen elvégezhető, ezért szűrés céljára kifejezetten alkalmas.
Az ideális szűrőmódszer az, amelyik megtalálja a tünetmentes, nem kiemelt kockázatú középkorú lakosságban nemcsak a kialakult rákot, hanem azt is megmutatja, kik azok az, egészséges középkorú emberek (minden tizedik-harmincadik), akik vastagbelében már most ott van a tíz év múltán daganattá fajuló adenomás polip.
Mivel a vastagbél tükrözés elfogadottsága alacsony, és a reálisabban finanszírozható széklet-tesztek csak a már kialakult daganat kimutatására alkalmasak és a polipok észlelésében szenzitivitásuk csekély, a nagyvilágban mindenütt a CT kolonográfia került a vastagbélszűrés előterébe.
„Magyarországon 10 év alatt 50.000 olyan ember hal meg, aki megmenthető lett volna. A CT kolonográfia lehetővé teszi alacsony sugárdózis mellett is, hogy nagy érzékenységgel kimutassuk a rákot megelőző állapotot. Ezek eltávolítása életmentő: egy kisvárosnyi embert tudunk megtartani egészségben családjuk, barátaik és az egész ország számára, hiszen a vastagbélrák megelőzhető. – mondta el Dr Kollár Mihály, a Graphicol 3D vastagbél diagnosztikai központ szóvivője.
A CT kolonográfia során a vastagbelet nem kontrasztanyaggal, hanem levegővel, vagy széndioxiddal töltik fel, amely minimális kellemetlenséggel jár, ezért szűrőmódszerként ideális. A módszer leegyszerűsíti a hagyományos CT kolonográfiát, mivel a software az értékelő orvos segítségére van a gyanús elváltozások kiemelésével.A CT kolonográfia a kolonoszkópia pontosságával vetekszik a rákos elfajulás tekintetében leginkább kockázatos méretű polipok vonatkozásában.
A CT kolonográfia módszer lényege, hogy a vastagbelet tisztítása után, a végbélbe vezetett beöntőcsövön keresztül levegővel vagy széndioxiddal feltágítják, majd a hasi kismedencei területről CT felvételeket készítenek. Az ezekből származó adatokból a vastagbélről olyan háromdimenziós képeket, videókat nyernek, mint a valódi kolonoszkópia során. A CT adatokon azonban nemcsak az eltérés endoszkópos képe, hanem az elváltozások helye, környezethez való viszonya is jól látszik, és a bélen kívüli szervekről is kapnak információt.
A CT kolonográfia nagy előnye az endoszkóppal szemben, hogy alkalmas a vastagbélen kívül más hasi szervek megítélésére is. A leggyakoribb így talált eltérések meszesedések, vesekövek és ciszták, epekövek, májciszták, hasi ütőértágulatok, ortopédiai eltérések, jó vagy rosszindulatú daganatok.
Hozzászólás zárolva.