Facebook hozzászólás
1 090

CSAK POZITÍVAN!

Tudtátok? Tízmilliószoros nap van ma!

A tízmilliószoros napok a buddhista vallás legfontosabb ünnepei. Ebben az évben ma van másodszor. De mit is jelent ez? Mi áll az ünnep hátterében?

A tibeti holdév négy nagy ünnepet tart számon, amely Gautama Sziddhárta, azaz Buddha életének egy-egy fontos eseményéhez kapcsolódik. Ezt a négy napot a tibeti hagyomány nagy Buddha-napoknak nevezi, amelyek buddhista ünnepnapok is egyben.

A buddhizmus szerint ezeken a napokon minden dolog, ami történik velünk, legyen az pozitív vagy negatív cselekvés, gondolat, hatványozottan felerősödik.  Úgy tartják, ilyenkor ajánlatos kizárólag a pozitív gondolatokra koncentrálni, jót kívánni önmagunknak, környezetünknek és a világnak.

Koncentrálj ma a pozitív dolgokra (Fotó: Pexels)
Koncentrálj ma a pozitív dolgokra (Fotó: Pexels)

 

  • Vegyük sorra, mik is pontosan ezek a napok. Az első tízmilliószoros nap: a vaj-mécsesek, azaz a csodák ünnepe. A vallás szerint Buddha olyan csodákat visz véghez, amelyekkel követőinek hitét megszilárdítja. Ezen a napon a tibetiek hagyományosan jakvajból, növényi olajból tisztított vajból készített gyertyákat, virág, madár,  fa alakú lámpásokat gyújtanak, hogy megemlékezzenek Buddha csodálatos tetteiről.
  • A második nap: a születés, a megvilágosodás és a halál napja, ami tavasz végére vagy nyár elejére esik. A tibeti holdnaptár szerint mindig teliholdkor van (a negyedik holdhónap 15. napja). Buddha 35 éves korára jutott el a teljes lelki megállapodás és megvilágosodás szintjére. A buddhisták ekkor böjtöt tartanak és felajánlásokat tesznek minden lény javára. Ázsiában ezen a napon szokás kismadarakat vásárolni, hogy aztán szabadon engedhessék őket, így vezetve a szabadsághoz, a boldogsághoz, végső soron a megvilágosodáshoz.
  • A harmadik nap: az imakerék ünnepe a hatodik holdhónap 4. napján van. Buddha először forgatja meg a Dharmacsakrát (magyarul sors kerekét). Ekkor mondta első szent beszédét a Négy Nemes Igazságról, ezt tartják a buddhista tanítások alapjának.
  • A negyedik tízmilliószoros nap: a mennybemenetel napja,  amit a kilencedik holdhónap 22. napján tartanak. Buddha 41 évesen a mennybe emelkedett, hogy az isteneknek tanításokat adjon, és köszönetet mondjon édesanyjának a Szamszárából való szabadulásért, hogy majd egy különleges létrán visszajöjjön a mennyből.

Tízmilliószoros napok 2020-ban: MÁRCIUS 9., JÚNIUS 5., JÚLIUS 24., NOVEMBER 7.

 



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!