Facebook hozzászólás
246

„Új cipőt, új cipőt!” – egyre csak azt hajtja.

Nőként igyekszünk minden nap csinosak lenni, szeretünk divatosan, stílusosan öltözködni. Ennek érdekében folyton-folyvást új holmikat vásárolunk, követve persze a legfrissebb divatot. Itt a nyár! Kell egy új szoknya, egy csinos felső, két lenge ruha, és persze jó sok nyári cipő vagy szandál, lehetőleg minden elképzelhető alkalomra. Ráadásul a boltokban már javában zajlanak a leárazások, így hajlamosak vagyunk a minőség helyett a mennyiség csapdájába esni. Hiszen ki tudna ellenállni egy szép és olcsó lábbelinek? Pedig a kényelmetlen, nem megfelelő cipő komoly ízületi fájdalmakhoz, és akár lábfejünk deformálódásához is vezethet. Fogadjuk meg az Ízületőr szakértőinek tanácsait, hogy okosan tudjunk vásárolni!

Mindannyian tudjuk, milyen könnyű kísértésbe esni, ha cipőről van szó! Magas sarkú, lapos talpú, platform, szandál, balerina, sportcipő, színes, egyszínű, elegáns, laza, díszes vagy egyszerű, a sor szinte végtelen. Legtöbben úgy tekintünk rájuk, mint egyszerű kiegészítőkre: legyen az elképzelésünknek megfelelő, passzoljon a ruhánkhoz vagy táskánkhoz, és kész. Nem is gondolunk arra, hogy ízületeink érdekében cipőválasztáskor az elsődleges szempont mindig a kényelem legyen. Ugyanis ha nem megfelelő lábbelit viselünk, már rövidtávon is komoly következményekkel számolhatunk.

Kép: Pixabay
Lábunk felépítése határozza meg, hogy milyen a jó cipő?
Lábunk elsődleges feladata, hogy megfelelő, rugalmas alátámasztást nyújtson, és egyensúlyban tartsa egész testünket, akár egy helyben állunk, akár sétálunk vagy futunk. Ehhez kifinomult felépítésre van szükség, nem véletlen, hogy lábunk az egyik legkomplexebb szerkezettel rendelkezik egész testünk tekintetében is: 26 fő csont, 33 ízület, 19 izom és ín, továbbá 107 ízületi szalag alkotja.
Egy építészetből vett példa segít bemutatni ezt a rendkívül összetett felépítést. Az épületeken a boltozat a legtökéletesebb „teherviselő” szerkezet, legmagasabb pontján a stabilitást fokozó zárókővel. Hasonló szerkezeti felépítés jellemzi lábunkat is. Mivel a test teljes súlya a láb boltozatain keresztül tevődik át a talajra, a láb csontjainak hosszanti és haránt boltozatos szerkezete eredményezi az egészséges láb három ponton történő támaszkodását, ezzel biztosítva gerincünk rugalmas alátámasztását is.
Mindezek miatt kiemelten fontos lenne olyan cipőkben járnunk, amelyek alkalmazkodnak lábunk anatómiájához, hogy a cipőben töltött hosszú napok ne vezessenek fájdalomhoz, hosszabb távon pedig ízületeink károsodásához.
Szinte minden nőnek fáj a lába!
Az egészséges lábboltozat körülbelül 6-8 éves korra alakul ki a talpizmok aktív működésének eredményeként, vagyis a gyermekkori folytonos mozgás, futkározás, mezítláb mászkálás hatására. Ez az aktív lábhasználat azonban az évek előrehaladtával minimálisra csökken, a talpizmaink elgyengülnek, lábunk pedig különböző cipőkbe szorítva „éli” mindennapjait.

Kép: Pixabay
A lábfájdalom, illetve az ezek miatt kialakuló ízületi bántalmak egyáltalán nincsenek korhoz kötve, a lábpanaszok és lábfájdalmak egyre fiatalabb korosztályban jelentkeznek. Talpizmunk gyengülése mellett ennek másik oka, hogy mi nők, elsődlegesen nem a kényelmi szempontokat vesszük figyelembe cipővásárláskor, hanem leginkább a divatot igyekszünk követni. Sokszor választunk akár eggyel kisebb számú cipőt, mert „nem lehetett ott hagyni, és majd bejáratódik”, vagy kényelmetlen tűsarkút, mert „csak rövid ideig lesz rajtam, és olyan gyönyörű”.
Nem kedvez ennek a helyzetnek a boltok kínálata sem: nagyon kevés a divatmárkák boltjainak polcán található valóban kényelmes, lábunk anatómiájának megfelelő cipő. Sokan nem is vagyunk tisztában azzal, hogy tulajdonképpen mi ártalmas vagy mi megfelelő számunkra. Legtöbben a mai napig úgy hiszik, hogy a magas sarkú cipő az egyetlen rossz, holott a teljesen lapos talpú, közkedvelt balerinacipő is számos panasz forrása lehet.
Ne feledjük: cipővásárláskor a legfontosabb, hogy ne csak szép, hanem valóban kényelmes lábbelit válasszunk! Fogadjuk meg az Ízületőr szakértőinek tanácsait, ügyeljünk ízületeink épségére!
forrás: Ízületőr weboldal – www.izuletor.hu
Te is tehetsz lábaid ápoltságáért! Itt van néhány tipp!


Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

STÍLUS

1 / 630

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!