Új Covid elleni gyógyszert fejlesztenek magyar kutatók
Új Covid elleni gyógyszert fejlesztenek magyar kutatók, ami megakadályozhatja a súlyos, akár halálhoz is vezető szövődmények kialakulását. A laboratóriumi és az állatkísérleti kutatások első lépései alátámasztották a technológiával kapcsolatos várakozásokat. Ha a további állatkísérletek is sikeresek lesznek, akkor előreláthatóan 2023-ban kezdődhetnek a klinikai vizsgálatok.
Mi a következő lépés?
A következő lépés, hogy körülbelül egy évig ennek a gyógyszernek egyre nagyobb és nagyobb adagjával kezeljük az állatokat, és azt vizsgáljuk, hogy a szervezetükben történik-e bármilyen kóros elváltozás. És ha mindez az elvárásoknak megfelelően alakul, tehát minden sikeres, akkor kezdeményezhetjük, hogy az Európai Gyógyszerügyi Hatóság engedélyezze számunkra, hogy klinikai vizsgálatokat kezdeményezzünk emberben.
Az új gyógyszer a fertőzés megelőzésére is alkalmas lesz?
Erre a kutatások jelenlegi stádiumában még nem lehet egyértelmű választ adni. Most azt látjuk, hogy az említett fehérje molekula nagyon hasonlít ahhoz az anyaghoz, amit a védőoltások hatására termel az emberek szervezete, amit ellenanyagnak hívunk. Mivel a sejt receptorát másoljuk le, ezzel semlegesítjük a tüskefehérjét. Vagyis a vírus, ha mutálódik, és most azt látjuk, hogy úgy mutálódik, hogy egyre erősebben tud a sejt receptorához kötődni, akkor a vírus mutációja nem fogja tudni kicselezni a mi gyógyszerünket, hiszen az sejtfelszíni receptor. Tehát az eddigi kutatások alapján úgy véljük, hogy ez a gyógyszer jobb lehet, mint az az antitest, amit a szervezetünk termel, egy korábbi törzsből előállított vakcinának a hatására. A másik előnye lehet az új gyógyszernek, hogy a kiürülése viszonylag lassú. Ez annyit jelent, hogy ha befecskendezzük az emberi szervezetbe, akkor már 6-10 óra múlva védett az illető és három-négy hónapig védett is marad.
Az új gyógyszer tehát azokon segít majd, akik megfertőződtek a Covid-vírussal. Mikor kell megkapniuk a szert, hogy hatásos legyen a szövődmények elleni védekezés?
A betegség kezdeti fázisában kell, hogy hozzájussanak az új gyógyszerhez a fertőzöttek. A Covid fertőzés első pár napjában a vírus szaporodása zajlik, és már ekkor megjelennek a kisebb mértékű gyulladásos reakciók: orrfújás, köhögés, tüsszögés. Ezek a figyelmeztető jelek. Ha ilyenkor adjuk ezt a gyógyszert, akkor megakadályozzuk azt, hogy a vírus nagymértékben elszaporodjon. A betegség későbbi fázisában a beteg állapotának romlása a különböző érintett szövetek, szervek súlyos gyulladása miatt alakulhat ki. reményeink szerint ezt az állapotromlást tudjuk megelőzni majd az új gyógyszerrel. Bízunk benne, hogy mielőbb eljutunk az engedélyezésig és az alkalmazásig.
Hozzászólás zárolva.