Facebook hozzászólás
495

Új Covid elleni gyógyszert fejlesztenek magyar kutatók

Új Covid elleni gyógyszert fejlesztenek magyar kutatók, ami megakadályozhatja a súlyos, akár halálhoz is vezető szövődmények kialakulását. A laboratóriumi és az állatkísérleti kutatások első lépései alátámasztották a technológiával kapcsolatos várakozásokat. Ha a további állatkísérletek is sikeresek lesznek, akkor előreláthatóan 2023-ban kezdődhetnek a klinikai vizsgálatok.

Az új Covid elleni gyógyszer megakadályozza majd, hogy a betegnek súlyos szövődményei alakuljanak ki. Hogy hogyan működik majd ez a gyógyszer és milyen stádiumban vannak a kutatások, erről Kacskovics Imre immunológus, egyetemi tanár, a fejlesztést végző ELTE TTK dékánja beszél:

Egy úgynevezett molekuláris csapdát hoztunk létre, amit úgy kell elképzelni, mint egy nagy fehérje gubanc.

Ennek a fehérje gubancnak az egyik vége csaknem hajszálpontos másolata annak a receptornak, amihez a koronavírus az emberi sejtek felszínén kötődik. Tehát tulajdonképpen becsapjuk a vírust, mert ha a fertőzött szervezetbe az új gyógyszerrel bejuttatjuk ezeket a molekuláris csapdákat, akkor a vírus nem a test sejtjeit fogja megfertőzni, nem a sejtek receptorához fog kapcsolódni, hanem a mi gyógyszerünkhöz, és ilyen módon semlegesítjük a vírust.- magyarázza a kutató.

Mi pontosan ez a fehérje gubanc?

Ez egy újfajta molekula. 2020 februárjában jelent meg egy tudományos közlemény, ami felveti ennek a molekulának a használatát a koronavírus szövődményeinek megelőzésében. Ez egy nagyon izgalmas fehérje molekula, ám az előállítása, különösen gyógyszermolekulává történő formálása bonyolult feladat. Jakab Ferenc, a Pécsi Tudományegyetem virológiai kutatócsoport vezetőjének és Richter Gyógyszergyár kutatóinak együttműködésével dolgozunk az új gyógyszer fejlesztésén. A kísérletek Pécsett zajlanak. Most elindultunk egy olyan úton, hogy hogyan lehet ezt a molekulát egyedivé tenni, vagyis szabadalmaztatni próbáljuk annak érdekében, hogy a hosszú fejlesztési út végén ez egy gyógyszer legyen, illetőleg természetesen gazdaságilag is megérje egy gyógyszergyárnak ezt termelni.

Ezek szerint az állatkísérleteken már túl vannak?

Az első lépéseken túl vagyunk. Ezt úgy kell elképzelni, hogy a vírust először kémcsőben teszteljük. Igazoltuk, hogy ebben a rendszerben a hatóanyag valóban gátolta a vírust, és a vírus ezt követően nem tudta megfertőzni a sejteket. Ezután kísérleti állatokban, szíriai aranyhörcsögökben teszteltük a molekula hatását. A hörcsögöket először kezeltük a hatóanyaggal, majd ezt követően fertőzték meg Covid-vírussal az állatokat. Azt mutattuk ki, hogy az állatok enyhe tünetek után nagyon szépen meggyógyultak, a hatóanyag megvédte a szervezetüket a koronavírus-fertőzés szövődményeitől.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

PÉLDA-KÉP

1 / 258

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!