Életforma.hu


Útipatika: ezeket a gyógyszereket vigyük magunkkal nyaraláskor

Útipatika: ezeket a gyógyszereket vigyük magunkkal nyaraláskor 

Amikor izgatottan készülünk a várva-várt nyaralásra, a csomagunk összeállításakor a legutolsó, ami eszünkbe jut, - hacsak nem szenvedünk valamilyen krónikus betegségben - az az orvosi csomag. Pedig ennél fontosabb nincs, hogy gondtalan legyen a nyaralás!
Új Covid elleni gyógyszert fejlesztenek magyar kutatók

Új Covid elleni gyógyszert fejlesztenek magyar kutatók 

Új Covid elleni gyógyszert fejlesztenek magyar kutatók, ami megakadályozhatja a súlyos, akár halálhoz is vezető szövődmények kialakulását. A laboratóriumi és az állatkísérleti kutatások első lépései alátámasztották a technológiával kapcsolatos várakozásokat. Ha a további állatkísérletek is sikeresek lesznek, akkor előreláthatóan 2023-ban kezdődhetnek a klinikai vizsgálatok.
„Csodaszerek” egy kattintásra?

„Csodaszerek” egy kattintásra? 

Életünk jelentős része a digitális térben zajlik, ahogy mondják:  semmi sincs két kattintásnál messzebbre. A vírushelyzet erre még csak rátett egy lapáttal. A vásárlások nagy részét is interneten intézzük, legyen szó műszaki cikkről, ruháról vagy éppen élelmiszerről. Sőt, akár gyógyszerről! Ám a szakemberek felhívják a figyelmet arra, hogy míg előbbieknél "csak" bosszúságot okoz a nem megfelelő minőség, a gyógyszerek esetében komoly egészségkárosító hatása lehet, ha nem azt vesszük és esszük, amire valóban szükségünk lenne.  
Ezekkel gyógyítják a COVID-ot a kórházakban

Ezekkel gyógyítják a COVID-ot a kórházakban 

Kezdetben úgy tűnt, csak légzőszervi problémákat okoz a Vuhanból vándorútra kelt koronavírus. Ma már azt is tudjuk, hogy olyan szervi elváltozásokat, maradandó szövődményeket generál egyeseknél, ami ellen az orvostudomány minden erejével próbálja felvenni a harcot. Laikusok számára is érhető lista, hogy jelenleg mely gyógyszerekkel és egyéb módszerekkel kezelik a betegeket a kórházakban. 
Gyógyszer vagy vitamin?

Gyógyszer vagy vitamin? 

A magyar fiatalok közel kétharmada fogyasztott már valamilyen étrend-kiegészítőt, ugyanakkor 23,6 százalékuknak problémát jelent megkülönböztetni őket a gyógyszerektől. A felmérés szerint több mint negyedük tévesen úgy véli, ezek a szerek gyógyító hatással bírnak – derül ki a Hamisítás Elleni Nemzeti Testület (HENT) és a TÁRKI idei közös kutatásából.
Koronavírus és demencia

Koronavírus és demencia 

Krízishelyzetet teremtett a koronavírus-járvány mindannyiunknak. Sokan azok közül, akik személyes gondoskodást nyújtanak egy Alzheimer-kórral vagy más demenciával élő szerettüknek, most még nagyobb aggodalommal tekintenek a jövőre. A brit Alzheimer Társaság összegyűjtötte a legfontosabb tennivalókat, melyekkel támogathatjuk demens hozzátartozónk egészségének megőrzését.
Tudományos megerősítés

Tudományos megerősítés 

Jelenleg nincs olyan tudományos bizonyíték, ami ellenjavalttá tenné az ibuprofén használatát a COVID-19 megbetegedés tüneteinek kezelésére – erősítette meg a WHO és az EMA frissített  ajánlásában. Szó szerint adjuk közre a közleményt!
Biztonságos hatóanyag az ibuprofén láz- és fájdalomcsillapításra

Biztonságos hatóanyag az ibuprofén láz- és fájdalomcsillapításra 

Egy jól bevált, biztonságos hatóanyag az ibuprofén, amit évek óta használnak láz- és fájdalomcsillapításra. Az ilyen tartalmú termékek több mint 30 éve állnak forgalomban vény nélkül kiadható gyógyszerként, amit a fogyasztók milliói eredményesen használnak 40 országban, szerte a világon – tette közzé a gyártó, a Reckitt Benckiser.
A standokon a megújult Piac & Profit legújabb száma!

A standokon a megújult Piac & Profit legújabb száma! 

Címlapsztorinkban Orbán Gábor, a Richter vezérigazgatója elmondja, miért gondolja, hogy ellenszélben haladnak és milyen tanulságokat lehet levonni az elmúlt időszakban tapasztalt nehézségekből. Emellett tippeket adunk megfontolt és kockázatfaló befektetőknek portfoliójuk év végi átalakításához, bebizonyítjuk, hogy a szlovákok sem élnek jobban, mint mi, megmutatjuk, mennyiért dolgozik a magyar munkavállaló, hogyan támogatják az öngondoskodást más országokban és mik a hazai tervek ezen a téren.
Évente 20 ezer új beteg csak Magyarországon

Évente 20 ezer új beteg csak Magyarországon 

Egy közepes méretű városnyi, azaz 15-20 ezer új beteggel bővül az asztmában szenvedők száma, pedig már ma is mintegy 300 ezer diagnosztizált beteg él nálunk. Feltehetően további 150 ezer ember életét nehezíti meg a betegség – hívták fel a figyelmet tüdőgyógyász szakorvosok az asztma világnapján.

Tízezer vegyülettől a hatékony gyógyszerig – az alapkutatástól a klinikai vizsgálatokig 

A gyógyszerjelöltek kiválasztása óriási munka: egy piacra kerülő gyógyszer kifejlesztése körülbelül 10 ezer vegyületből kezdődik, ebből alig néhány száz jut el a laboratóriumi kísérletekig, az állatkísérletekig még kevesebb, és csak szó szerint egy kezünkön megszámolható addig, hogy emberek is kaphassák. A tudomany.hu legújabb cikkében a gyógyszerfejlesztés egymásra épülő fázisait mutatják be szakemberek.

Hogy virul a pirula? 

Milyen gyógyszereket részesítünk előnyben? Mely tényezők befolyásolják a gyógyszerpiac változásait? Napjainkban több, egymás mellett élő trend jellemzi ezt az ágazatot. Egyre inkább megfigyelhető a természetes hatóanyag tartalmú készítmények iránti kereslet növekedése. A modern orvoslásban az utóbbi időben tetten érhető a személyre szabottságra való törekvés is, és fontos változás még, hogy a betegek egyre tudatosabbá válnak – állapította meg Eördögh Zsófia egészségügyre, alternatív gyógymódokkal kapcsolatos attitűdökre specializálódott piackutató.

Hogyan kezelhető az asztma? 

Az asztma nem gyógyítható, de megfelelően beállított gyógyszeres kezeléssel a betegség tüneteit minimálisra lehet csökkenteni. Dr. Potecz Györgyi tüdőgyógyászt, a Tüdőközpont orvosát arról kérdeztük, hogy mitől függ, hogy kinél milyen gyógyszerekre van szükség, és hogyan változik a kezelés az évek alatt?

Most kaptál magasvérnyomás-gyógyszert? Erre figyelj! 

Megijedhetnek az információktól a frissen diagnosztizált magasvérnyomás-betegek a gyógyszerektől, a gyógyszerek szedésének szabályaitól, az életmód változtatás formájától. Dr. Kapocsi Judit PhD, a KardioKözpont magasvérnyomás és érkockázat specialistája a legfontosabb ismereteket gyűjtötte össze.

Ezt most örökké kell szednem? 

Az, hogy kinek mennyi ideig van szüksége pajzsmirigye gyógyszeres kezelésére, az egyéntől függ, és a szakorvosi konzultációk alkalmával dől el. Sok esetben élethosszig tartó terápiára van szükség, ám vannak kivételek. Dr. Békési Gábor PhD-val, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistájával vettük sorba a lehetséges kivételeket.

Néma gyilkos les ránk 

Népbetegség a hipertónia. A súlyos szív- és érrendszeri esetek hátterében - ami évente negyvenezer ember életét követeli idehaza - legtöbbször a magas vérnyomás, a néma gyilkosnak is nevezett krónikus betegség áll. A Magyar Kardiológusok Társasága a közelgő Szívünk Napja alkalmából (szeptember utolsó vasárnapja) arra hívja fel a figyelmet, hogy fontos a rendszeres ellenőrzés, illetve hogy be kell tartani az orvos utasításait.

Az asztma nem megy vakációra 

Nyáron mindent hajlamosak vagyunk kicsit lazábban venni, és ez sajnos az olyan krónikus betegségek kezelésére is igaz, mint az asztma. Emiatt a nyári időszakban rendszerint megnő a sürgősségi ellátást, kórházi kezelést igénylő asztmás esetek száma. A Children’s Hospital Colorado orvosai arra figyelmeztetnek, hogy a felírt gyógyszereket akkor is az előírtaknak megfelelően kell szedni, ha a gyermek jól van, hiszen a tünetmentesség csak így tartható fenn.

Tények és tévhitek az allergiáról 

Habár az allergiások száma folyamatosan emelkedik, a betegséggel kapcsolatban még mindig sok tévhit kering a köztudatban. A leggyakoribb tévedéseket tisztázzuk dr. Potecz Györgyi tüdőgyógyász, allergológussal, a Budai Allergiaközpont főorvosával.

Látja? Nem látja? Na látja! 

Olykor hormonális zavarok is húzódhatnak a hosszan tartó szemészeti problémák hátterében, ezért érdemes ilyenkor endokrinológus orvost is felkeresni, ugyanis az alap probléma kezelése hiányában a panaszok továbbra is megmaradnak. Hogy milyen hormonális betegségek okozhatnak szemészeti problémákat, arról dr. Polyák Annamária, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa beszélt.

Szökj melegbe a havazás elől! 

Egyre több magyar utazik ilyenkor a forró, trópusi éghajlatú országba. Észak-Afrika, a Távol-Kelet, illetve Európán belül a Kanári-szigetek tengerpartjait választják. Elsősorban pihenésre szánják a kint töltött időt, mintsem aktív kikapcsolódásra. Az évszakváltó utazásnak is megvannak a hátulütői. A Groupama Biztosító listát készített, hogy mindezeket miként kerülhetjük el.

Sokan szedik rendszeresen a gyógyszert, ami tartós orrdugulást is okozhat 

Ha eddig nem sikerült feltárni a hetek-hónapok óta fennálló orrdugulás okát, akkor érdemes a rendszeresen szedett gyógyszerek mellékhatásait is ellenőrizni. Egyes vérnyomáscsökkentők is okozhatnak orrdugulást, ha nem történik meg időben a gyógyszer cseréje, és az orrdugulás kezeletlen marad, akkor akár műtétet igénylő szövődmények is kialakulhatnak.

Erre figyelj, ha gyógyszert szedsz a pajzsmirigyedre 

Sajnos véget ért a nyár, már visszafordíthatatlanul beköszöntöttek a hűvösebb hónapok, és ezzel együtt a betegeskedésekkel teli időszakok és a rosszabb közérzet. Azonban a megfázás mellett az esetleges pajzsmirigyzavarra is nagy figyelmet kell fordítani - még akkor is, ha azt már kezelik, ugyanis meglehet, más dózisra van szüksége a betegnek, mint nyáron! A témában dr. Békési Gábor PhD a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája beszélt.

Az 5 leggyakoribb kérdés a cukorbetegségről 

A cukorbetegség az egész életre kiható állapot, mely teljes életmódváltást kíván. Mind a frissen diagnosztizált, mind a „régebbi” diabetes- esek megannyi kérdéssel találhatják szemben magukat. Most a leggyakoribbak válaszolja meg a szakorvos.

5 dolog, amit tudnia kell az első allergia vizsgálat előtt 

Ha az elmúlt heteket is tüsszögéssel, köhögéssel, orrfolyással és szemviszketéssel töltötte, akkor gyanús, hogy a tünetek hátterében nem egy évről-évre ismétlődő nátha, hanem légúti allergia áll. A tüneteket kiváltó allergén beazonosítása, allergia vizsgálat segítségével történik. Elmondjuk, hogyan...

Erre az 5 műszerre minden gyermekkórháznak szüksége van 

Pulzoximéter, betegőrző monitor, infúziós pumpa, vénakereső és EKG készülék - ez az öt fontos eszköz hiányzik vagy szorul cserére a hazai gyermekkórházakban. Az elmúlt években 66 gyermekegészségügyi intézmény gazdagodhatott több mint száz ilyen műszerrel a K&H gyógyvarázs program jóvoltából.

Trombózisom volt a repülőút után. Mit tegyek? 

A repülőutak – akárcsak hosszabb busz/autó/vonatút - jelentősen megnövelik a trombózis kialakulásának kockázatát az arra hajlamosaknál, ezért olykor előfordulhat, hogy a nyaralás tragédiába, kórházi tartózkodásba torkollik. Amennyiben az életveszély elhárult, úgy a betegnek a jövőben több tényezőre is kiemelt figyelmet kell fordítania. Prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája ezekről ad tájékoztatást.

Mitől és hogyan védenek a véralvadásgátlók? 

Napjainkban számtalan ember kénytelen véralvadásgátló terápiában részesülni, melyet van, hogy élete végéig alkalmaznia kell a betegnek. De hogy pontosan mitől és hogyan védenek ezek a készítmények, arról prof. Blaskó Györgyöt, a Trombózisközpont véralvadási specialistáját kérdeztük.

Bekavarhat az a fránya pajzsmirigy a kánikulában 

Akik rendszeresen szednek valamilyen gyógyszert, már jól tudják, hogy ha nyaralásra, hétvégi kiruccanásra készülnek, akkor időben ellenőrzik, hogy elég lesz-e a hazaérkezés utáni napokra is a gyógyszerük. Gondolnak a rendkívüli helyzetekre is, a szükségesnél inkább többet visznek magukkal, mint kevesebbet. A gondos felkészülés mellett is előfordulhatnak azonban olyan kellemetlenségek, mint a készítmények helytelen tárolásából eredő rosszullétek.

Itt a vakáció, figyeljünk az asztmás gyerekekre! 

Az Amerikai Asztma, Allergia és Klinikai Immunológiai Akadémia hírlevélben figyelmezteti az asztmásokat és asztmás gyermekek szüleit a nyár veszélyeire. Tapasztalatok szerint ugyanis a vakáció idején, táborokban és a nyaralás alatt sokan elfeledkeznek a rendszeres gyógyszerszedésről, amivel a súlyos asztmás roham kialakulását kockáztatják.

3 ok, amiért nyáron sűrűbben kopogtatunk a bőrgyógyásznál 

A napfény hatására különböző kiütések, foltok, csalánkiütések jelenhetnek meg a bőrünkön. Ezt a jelenséget nevezzük fényérzékenységnek. De a napfény mellett a napozószerek, bizonyos növények, gyógyszerek és a vízparti koktélozás is okozhat kellemetlen tüneteket. Hogyan előzhetjük meg a panaszokat?

Vedd komolyan! Szedd komolyan! 

Miért van az, hogy egyes magasvérnyomás betegek csupán egyetlen gyógyszert szednek, míg másoknál 2-3 gyógyszert is kell kombinálni? Miért kell csökkenteni vagy növelni egyes gyógyszerek dózisát és miért lehet szükség új gyógyszerre a kontrollok után? Ezekre a kérdésekre adott választ dr. Vaskó Péter, a Kardioközpont szakorvosa.

Már nem hatnak az allergia gyógyszerek? 

Megeshet, hogy a régóta jól beállított allergia elleni készítmények mellett egyszer csak felerősödnek a tünetek. Újra jelentkezik a tüsszögés, amint az utcára lépünk viszketni, könnyezni kezdenek a szemeink vagy éjszaka nem hagy aludni az állandó orrdugulás. Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus, a Budai Allergiaközpont orvosával utána jártunk, mi okozhatja a panaszokat.

Magyar tudósok sikere 

Új, ígéretes gyógyszercélpont merült fel a baktériumok elleni küzdelemben. Az antibiotikum-rezisztencia korunk egyik legsúlyosabb egészségügyi problémája. Az ELTE-MTA Lendület Motorenzimológiai Kutatócsoport cikke a PNAS-ben jelent meg.

Olyan gyógyszert kérek, amit ki is tudok fizetni! 

Egy nemrég elfogadott állásfoglalás szerint az elmúlt évtizedek gyógyszerár-emelkedése oly mértékű volt, hogy sok uniós állampolgár már nem vagy alig tudja megfizetni ezeket. Veszélybe került a nemzeti társadalombiztosítási rendszerek fenntarthatósága is. A magán és közérdek egyensúlya érdekében jobban nyomon követhetővé kéne tenni a kutatás-fejlesztési és marketing költségeket valamint az állami támogatásokat - állítja az Európai Parlament.

Állítsd be magadnak! 

Mielőtt bárki kizárólag a genetikára fogná a magas vérnyomását, fontos tudni, hogy az életmódunkkal jelentősen befolyásolható ez az érték. Dr. Babai László, az Életmód Orvosi Központ orvosa, kiemelt szakmai vezetője szerint az életmódorvoslással nemcsak az esetleges fejfájástól szabadulhatunk meg, de jelentősen csökkenthetjük az infarktus kockázatát is.

Enyhül, majd romlik...Miért tart évekig a hátfájás? 

A felnőtt lakosság nagyobb részének életében legalább egyszer tartósan fáj a háta, a dereka. Dr. Dobos Márta, az Oxygen Medical ortopéd orvosa az akár évekig elhúzódó hátfájás okairól és kezeléséről beszélt.

Több, mint egy millióan most nagyon szenvednek 

Megkezdődött a parlagfű virágzása, ennek több, mint egymillió ember nem örül Magyarországon. Ha az érintettek nem készültek fel időben a megelőzésre, most már csak a tüneti kezelésekre van lehetőség. Lássuk, hogyan?!

Nyáron sem alszik a néma gyilkos! 

Ezzel a névvel illetik a magas vérnyomást! Sokan, amikor meghallják, hogy valaki  hipertóniás,  legyintenek, hogy szegény már öreg! De ez nagy hiba, mert e betegség nemcsak az időseket érintheti! Sőt!

Nem megy a pajzsmirigy és allergia gyógyszerhez a grépfrútlé 

A grépfrút és a pomelo népszerű gyümölcsök, a belőlük készült italok és szörpök a reggeli ételek gyakori összetevői. Ha gyógyszert is szedünk, akkor fontos tudni, hogy a két gyümölcs gátolhatja bizonyos készítmények felszívódását.

Mikor lehet csökkenteni az asztma gyógyszereket? 

Az asztma krónikus légúti betegség, mely nem gyógyítható, de megfelelően beállított gyógyszeres kezeléssel tünetmentességet lehet elérni. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a betegnél egyszer beállított kezelést ne kellene módosítani! A félévenként javasolt orvosi kontroll alkalmával szükség szerint emelhető, de akár csökkenthető is a gyógyszerek mennyisége.

"A rút kiskacsa, aki nagy pénzt hoz"... 

  Kevesen tudják, hogy Judy Garland egyike azon számos művésznek, akiknek leépülésében, halálában nem kis szerepet játszottak a pszichiátriai szerek és kezelések. A világsztár e napon született - emlékeztet Hídvégi Klára, az Állampolgári Bizottság az Emberi Jogokért Közép-Kelet-Európa Alapítvány képviselője. 

Végső leszámolásra készülnek! 

Egy, az összes európai országot átfogó informatikai rendszer kiépítésével veszik fel a harcot a gyógyszerhamisítókkal szemben a gyógyszeripar szereplői: az Európai Gyógyszer Ellenőrző Rendszerben (European Medicines Verification System, EMVS) a tervek szerint valamennyi gyógyszertermék egyedileg azonosíthatóvá és valós időben nyomon követhetővé válik majd a gyártástól az gyógyszer kiadásáig, kizárva ezzel a hamisítást, vagy termék-manipulációt – hívja fel a figyelmet Papp Gábor, a DLA Piper ügyvédje blogbejegyzésében.  

Minden 4. nő szenved a migréntől 

Az emberek csaknem 10 százaléka szenved migrénben, de nagyon sok esetben sem a gyógyszerek, sem az ágynyugalom nem használ. Kialakulásának pontos oka még ma sem ismert, de a szakértő szerint mozgásszervi panasz, a nyakizmokat érintő krónikus izommerevség, vagy izomgörcs is állhat a háttérben.

A hajhullás meglepő okai 

Napi hány hajszál elvesztése tekinthető még elfogadhatónak, és milyen okok miatt jelentkezhet a hajhullás? A szakember érdekes dolgokra hívja fel a figyelmet.

A gyógyszer szörnyű mellékhatása: gyilkosság 

A vérfagyasztó bűnesetek kapcsán sokszor kerül említésre, hogy az elkövető pszichiátriai kezelés alatt állt. Ám indokolatlanul kevesebb szó esik arról, hogy ezek a kezelések hogyan lehetnek okozói a könyörtelen erőszaknak. Erről szól egy új kiadvány, amelyet a napokban jelentetett meg egy magyarországi emberi jogi szervezet.

Bizonyítékok nélküli orvoslás 

Az MTA Orvosi Tudományok Osztályának tagjai nyílt szavazáson egyöntetűen, ellenszavazat és tartózkodás nélkül támogatták a Svéd Királyi Tudományos Akadémia kezdeményezését, amely szerint a homeopátiás készítményeket ugyanolyan hatékonysági vizsgálatoknak kell alávetni, mint a hagyományos gyógyszereket.

5 dolog, ami rontja a pikkelysömör tüneteit 

Hazánkban megközelítőleg kétszázezer beteget érint a  pikkelysömör, a bőr gyulladásos hámlását okozó bőrbetegség. A vörös, vaskos, pikkelyes foltok elsősorban a könyöknél, a térdeken, a hajas fejbőrön jelentkeznek, de a betegség a körmökön és az ízületeknél is elváltozásokat okozhat. A pikkelysömör nem gyógyítható, de megfelelő kezeléssel jól kontrollálható, tünetmentes állapotban is tartható. Bizonyos körülmények esetén a tünetek fellángolhatnak, ezeket érdemes megelőzni, vagy mielőbb kezelni.

Reggel vagy este? Nem mindegy, mikor veszed be! 

Mikor, hogyan, mivel vegyük be a gyógyszert? Kérdezze meg orvosát, gyógyszerészét hangzik a figyelmeztetés, amelyet érdemes komolyan venni. Nem érvényes minden esetben a - naponta 3x, étkezés után - szabálya, hiszen a modern gyógyszerkészítmények hatóanyagai gyakran mást tesznek szükségessé.