Szövődmények cikkek

Új Covid elleni gyógyszert fejlesztenek magyar kutatók
Új Covid elleni gyógyszert fejlesztenek magyar kutatók, ami megakadályozhatja a súlyos, akár halálhoz is vezető szövődmények kialakulását. A laboratóriumi és az állatkísérleti kutatások első lépései alátámasztották a technológiával kapcsolatos várakozásokat. Ha a további állatkísérletek is sikeresek lesznek, akkor előreláthatóan 2023-ban kezdődhetnek a klinikai vizsgálatok.

COVID-19: Az egészséges ember szíve is károsodhat
A koronavírus különböző szövődményeivel kapcsolatban évek múlva bizonyára sokkal többet tudunk majd, azonban már napjainkban is számtalan jel utal arra, hogy az elsősorban légzőszervi betegségnek tartott kór a szívet is károsíthatja. Egyre több olyan vizsgálati eredmény lát napvilágot, amely korábban egészséges embereknél mutat ki szív-érrendszeri érintettséget a fertőzést követően. A COVID-19 vírus szívet érintő szövődményei egyszerűen megelőzhetők, kiszűrhetők egy fertőzés utáni
általános kardiológiai vizsgálattal - hívják fel a figyelmet Czeizel Intézet kardiológus szakemberei.

Amikor felborul az agyad
Akut stresszállapotban él a mai kor embere, és mivel ez a mindennapok részéve vált, sokan gondolják azt, hogy csak akkor szükséges egyáltalán foglalkozni vele, ha igazán látványos tüneteket okoz. Pedig pont az apró jelzések hívhatják fel a figyelmet arra, hogy szervezetünk működése nincs egyensúlyban, és ha nem kezeljük megfelelően, az hosszútávon negatív hatással lehet az egészségünkre. Az egyik leghatékonyabb stresszoldó módszer a Bowen-technika, amely nemcsak segíti a szervezetet visszaterelni a természetes regenerálódás folyamatába, hanem az egész testet is kezeli – fizikai, mentális, érzelmi, kémiai és energetikai szinten.

10-szer több a kórokozó a mobilodon, mint a WC-n!
Korosztálytól függetlenül bárkit megtámadhat az influenza. A Gyógyvarázs mesedoktorok most adnak néhány tippet, hogy milyen innovatív eszközök segíthetnek a betegség és a komolyabb szövődmények elkerülésében.

Pajzsmirigy műtétre megyek, mire számíthatok?
Egyre gyakoribb a pajzsmirigyzavarok műtéti kezelése, mellyel az olyan betegek állapota is javítható, akiknél valamilyen okból a gyógyszeres terápia nem használ. De pontosan hogyan is zajlik egy ilyen beavatkozás? Mikor van rá szükség, és mire kell figyelni a műtét után?

Nem vetted észre, hogy megsérültél? Hűha!
Nyáron, a vízparton a legtöbben papucs nélkül mászkálnak, ezért óhatatlanul is előfordulhat egy-egy kisebb sérülés. Egy élesebb kő, törött csigaház, vagy egy üvegszilánk mind felsérthetik a bőrt, akár vérzést is okozva. A cukorbetegeknek erre különösen ügyelniük kell, hiszen náluk fokozottabban fennáll a fertőzésveszély, ezért a sebet mihamarabb fertőtleníteni szükséges. De mi a helyzet akkor, ha a beteg nem érzi, hogy baj történt? Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa szerint az érzéketlenség akár komoly problémára is utalhat!
Ió, ció, áció, vakcináció!
Július második hetéig be kell adatni az első bárányhimlő elleni védőoltást, hogy a tanévkezdésre kialakulhasson a védettség. A kötelező vakcina bevezetésével akár 90%-kal is csökkenhet a fertőzöttek száma, és a kapcsolódó egészségügyi kiadások is. Évente 4,2 millió szövődményes fertőzést és 4200 halálesetet okoz a bárányhimlő világszerte.

Itt a beszélő vércukormérő - látássérülteknek
Egy magyar fejlesztésű, a beteget szóban is tájékoztató vércukormérő segíti a látássérült diabéteszes betegeket. Azzal, hogy az utasításokat és felolvassa a mérési eredményt, lehetővé teszi a vércukormérést önállóan is - közölte a készüléket gyártó magyar vállalkozás kedden az MTI-vel.

Cukorbeteg? Ez az 5 vizsgálat életmentő lehet!
A cukorbetegség egy igen gyakori és veszélyes szövődménye a diabeteszes láb, mely elhanyagolt esetben akár járásképtelenséget, sőt, amputációt is okozhat. Milyen szűréseken, vizsgálatokon kell részt venni, hogy ez elkerülhető legyen, vagy kiderüljön, hogy milyen szinten károsodtak az idegek?

Veszélyes a lábon kihordott megfázás!
Több liternyi forró tea, citrom, méz, használt zsebkendők tornya, rosszabb esetben pedig gyógyszerek hada? Ugye ismerős? Vajon csak egy egyszerű megfázásról van szó, vagy egy komolyabb influenzával nyomjuk otthon az ágyat? A tünetek egyformán kellemetlenek, azonban korántsem mindegy, hogy melyik kórokozóval állunk szemben.
Egy óránál többet szundítasz napközben? Hűha!
Nem könnyű felfedezni a 2-es típusú cukorbetegséget, éppen ezért számtalan beteg nem is tud állapotáról. Sokszor csak akkor ismerik fel, amikor már késő, és szövődmények léptek fel. Az állapottal kapcsolatban a kutatók egy érdekes összefüggésre figyeltek fel, mely szerint a hosszabb sziesztaidő és a diabetes közt közvetett kapcsolat van. A betegségről és az alvással való összefüggésekről dr. Czégeni Annát, a Budai Endokrinközpont diabetológusát kérdeztük.
Mikor kell kivenni a mandulát?
A mandulák immunrendszerünk fontos részei, melyek az első védelmi vonalat képezik a kórokozók ellen, ezért nem is szabad indokolatlanul megválni tőlük. Dr. Sarkady László, az Oxygen Medical fül-orr-gégésze a kezelési lehetőségeket és a műtét lehetséges indokait ismertette.