„Undorító szájszaga volt, ezért rúgtam ki!”
Minden kérdésemre könnyedén, pergőn válaszolt, magabiztos volt, mindent jól csinált. De amikor kezet ráztunk és mosolyogva ennyit mondott, „Köszönöm a beszélgetést, várom a jelentkezésüket” – mégis lemondtam róla.
Miért? Mert megéreztem a szájszagát!
Ebédidőben találkoztam egy ismerősömmel, aki aznap munkaalkalmassági felvételi beszélgetéseket folytatott több jelentkezővel. Szomorúan mesélte, hogy az első benyomásnál gyakran a bűzös lehelet is végzetes lehet…
Sok ember életét megkeserítheti a kellemetlen szájszag, melynek gyakori oka a rossz fogak, a fogmosás vagy öblítés hiánya, a nem megfelelő száj higiénia, vagy éppen valamilyen fogínybetegség. De okozhatja emésztőszervi betegség, rák, tbc, a veseelégtelenség vagy a ritkán előforduló száraz száj jelensége.
Hogy mitől lehet száraz a száj? Ennek is többféle ok állhat a hátterében, így az alkoholfogyasztás, egyes gyógyszerek szedése, a nyálmirigyek csökkent működése, valamint az orr helyett szájon át való légzés.
Néhány jó tanács az üde leheletért:
Mosson alaposan fogat és öblítse ki jól a száját minden egyes étkezés után.
Amikor fogat mos, tisztítsa meg a nyelvét is, például egy mokkáskanállal lehúzhatja róla a lepedéket. Így is rengeteg baktériumot távolít el a szájából.
Keresse fel rendszeresen a fogorvosát. Látogassa, hogy időben rendbe hozhassa a fogait, észrevegye a meglazult vagy letöredezett töméseket, az esetleges fogínybetegséget.
A nyálképződés fokozására használhat cukormentes rágógumit.
Ha száraz a szája, igyon sok vizet. Legalább 20 másodpercig tartsa a szájában, szinte öblögessen vele, mielőtt lenyeli.
Hagyjon fel a dohányzással. A dohányfüstben található kátrány és nikotin lerakódik a fogakon és a nyelven, egyéb káros hatásai mellett szárítja a szájat és csökkenti a nyálképződést.
Kerülje az alkoholtartalmú leheletfrissítőket és szájvizeket. Ezek nemhogy segítenének, inkább rontanak a helyzeten. Egy időre elfedik ugyan a kellemetlen szájszagot, viszont szárítják a szájat, tehát kedvezőbb feltételeket teremtenek a baktériumok szaporodása számára.
Maradjon a víznél! A bűnös folyadékok listáját a kávé, a sör, a bor és a whisky vezeti. Mindegyikükből marad a szájban valamennyi, ami a plakkokhoz kötődik, és belekerül az emésztőrendszerbe. A légzés során pedig belekerülnek a légtérbe.
Hozzászólás zárolva.