Út az infarktusig
Az infarktushoz vezető úton már évekkel az infarktus bekövetkezése előtt elindul az átlagos beteg. A magasvérnyomás-betegség (hipertónia) – mint kockázati tényező – az eddig megismert leggyakoribb betegség és a harmadik leggyakoribb halálok a világon.
Másfelől minden egy százaléknyi koleszterinszint csökkenés két százalékkal mérsékeli a szívinfarktus előfordulásának kockázatát, így korántsem érdektelen a prevenciós hatékonyság kérdése. A legújabb gyógyszerek segítségével akár 30-50 százalékkal is mérsékelhető a káros koleszterin szintje.
AZ UTÓGONDOZÁS
A PCI – bár rövidtávon kitűnően javítja a betegek esélyeit és tüneteit – a beavatkozás utáni években a betegek egy részénél ismételten szükségessé válhat a katéteres műtét elvégzése. Azokban az országokban, ahol már régebb óta végeznek nagy számban ilyen beavatkozást, az ismételt műtétek aránya elérheti a 20 százalékot is. Ezért az elmúlt években a szakma egyre nagyobb figyelmet fordított a betegek további gondozására.
A szívizom infarktuson átesett betegek döntő részénél a túlélési esély javításának egyedüli és egyben leghatékonyabb módja a megfelelő, hosszú távú, szekunder prevenciós stratégia alkalmazása. A már érintett betegek körében történő megelőzés jelentőségét mutatja, hogy az összes szívroham fele ismételt bekövetkezésű, az első szívinfarktust követő hat éven belül a már érintettek 40 százaléka újabb szívrohamot vagy szívinfarktust szenved el, aminek túlélésére már csak negyed annyi esélyük van, mint az első alkalommal.
Az utógondozás egyik fő pillére az életmód-változtatás. A dohányzás elhagyása után egy évvel a rizikó jelentősen, akár a felére is csökken, és szerencsére a szívkoszorúér problémákkal már egyszer kezeltek egyharmada spontán abbahagyja a dohányzást. A táplálkozási szokások átalakításával is komolyan mérsékelhető a kockázat, mint ahogy a megfelelő testmozgás is negyedével faragja le az esélyeinket egy következő beavatkozásra.
A koleszterinszint megfelelő csökkentése hasonló nagyságrendű eredményeket hoz. A PCI műtéten már átesett betegekkel készült LIPS tanulmány kimutatta, hogy az eredmények a páciensek koleszterinszintjétől függetlenül megmutatkoztak, és a magasabb kockázatú csoportokban a jótékony hatás még erősebb lehet. A vizsgálat során a cukorbetegségben is szenvedők esetében például az újabb szív- és érrendszeri események száma 47 százalékkal csökkent a kontrollcsoportéhoz képest. Az elmúlt évek klinikai vizsgálatai egyértelműen bizonyították a gyógyszeres prevenció kedvező hatásait. A megfelelő vérnyomáscsökkentők segítségével átlagosan negyedével mérsékelhető a kockázat (pl.: VALIANT tanulmány), de ez a jótékony hatás a betegség súlyosságától függően nagyobb is lehet.
Hozzászólás zárolva.