Facebook hozzászólás
226

Űzd el a tavaszi fáradtságot!

A folyamatos teljesítménykényszer, a stressz rengeteg energiát fogyaszt, a túlhajszoltság első jele pedig a kimerültség, amit a szokásos tavaszi fáradtság csak tetéz. A mindezzel járó ingerlékenység a munkahelyen és otthon is csak fokozza a rossz közérzetet.  

A hajtás és a mindennapi feszültség ellen nem mindig tehetünk, de a tavaszi levertség ellen méregtelenítéssel, sok vitaminnal és a jó levegőn végzett mozgással védekezhetünk. S így talán a feszültség is oldódik, a teljesítmény pedig javul.

Tél végén már alig várja mindenki a langyos napsugarakat, a madarak csicsergését, és hogy reggelente ne kelljen még egy pulóvert felvenni, ám a melegebb időjárásnak negatív hatása is van: a légnyomás változása következtében leesik a vérnyomás. Emiatt romlik a közérzet, gyengének, ingerlékenyebbnek, levertnek érezheti magát az ember. Ha pedig mindehhez még túlhajszoltság is járul, újabb tünetek jelentkezhetnek: nemritkán szorongás, alvászavar, égő szemek és étvágytalanság is társul a kora tavaszi hónapokhoz.

Hormonok és frontok

A tavaszi fáradtság mögött hormonális változások is vannak. Télen a kevés fény miatt a tobozmirigy több melatonin hormont termel, ami az alvásszükségletet szabályozza. A másik felelős az élénkítő szerotonin, amelynek termelését éppen a fény váltja ki. Utóbbinak lényeges szerepe van a szorongás csökkentésében, valamint a hangulat- és aktivitásszabályozásban. Addig viszont, míg be nem áll az egyensúly, és a szervezetben még a sötét hónapokban felhalmozott melatonin van túlsúlyban, megmarad a fáradtság érzése.
Az ereknek is alkalmazkodniuk kell a melegebb napokhoz: ilyenkor kitágulnak, ami szintén oka lehet az alacsonyabb vérnyomásnak. Ezen túl a szeszélyes frontok is megterhelhetik a szervezetet. Tavasz elején a légkörben gyakran keveredik a hideg és a meleg levegő, ami hatással van a vegetatív idegrendszerre. Főleg a melegfront okozhat fáradtságérzetet, levertséget, végeredményben a koncentráció csökkenését.
A testi-lelki egyensúly helyreállításában nagyon fontos szerepe van a levegő, a víz és a fény erejének. A megfelelő összetételű, úgynevezett tiszta levegő már évezredek óta a legjobb gyógymódok egyike mind a keleti, mind a nyugati kultúrákban – idézi dr. Forrai Judit kutatását a Semmelweis Figyelő oldalán Sándor Alexandra Valéria. Tavasszal érdemes minél több időt tölteni jó levegőn és fényben. A mozgás pedig, miközben a sejteket oxigénhez juttatja, abban is segít, hogy a szervezetünkben felhalmozódott méreg- és salakanyagok távozzanak.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!