Űzd el a tavaszi fáradtságot!
A folyamatos teljesítménykényszer, a stressz rengeteg energiát fogyaszt, a túlhajszoltság első jele pedig a kimerültség, amit a szokásos tavaszi fáradtság csak tetéz. A mindezzel járó ingerlékenység a munkahelyen és otthon is csak fokozza a rossz közérzetet.
Tavaszi kúrák
A tavaszi fáradtság legyőzésében ugyanis komoly szerepe van a méregtelenítésnek, nem véletlenül alakultak ki különböző kultúrákban a koplalásos időszakok. A megnövelt folyadékbevitel mellett tavasszal csökkenthető a húsok és zsíros ételek fogyasztása, helyüket a könnyű halételek, friss és nyers idényzöldségek vehetik át. A tisztítókúra eredményessége napfénnyel és sporttal fokozható.
Szakemberek a vitamin- és ásványi anyagok pótlását is javasolják. Ilyenkor érdemes fokozottan odafigyelni a szervezet vas-, magnézium- és D-vitamin-szintjére. Az agy és az idegrendszer megfelelő működésében szerepe van még a tiaminnak, a niacinnak, a B6-, B12-vitaminoknak, a réznek, a jódnak, a mangánnak, a kénnek és a cinknek. A banán, a sárgadinnye és a csokoládé pedig állítólag segít az élénkítő szerotonin hormonok mielőbbi felhalmozásában. Néhány gyógynövény is segítségül hívható a tavaszi rosszkedv elűzéséhez. Két-három hétig érdemes gyógyteával kezdeni a napot. Ajánlatos vértisztító, epe- és májműködést serkentő, vízhajtó hatású keveréket választani. Ilyen például a borsmenta, a bodzavirág, a csalánlevél és a gyermekláncfű leveléből készült keverék. A citromfű kedélyjavító hatású. Aki este lefekvés előtt megiszik egy pohár citromfűteát, nyugodtabban alszik. A csipkebogyó C-vitamin-tartalma miatt hatékony regeneráló, a hárslevélből készült tea pedig oldja a stresszes állapotot, enyhíti a feszültséget. Amúgy a hárslevél a magas vérnyomás kordában tartásában is segít.
A Távol-Keleten különleges csodanövényként tisztelik a ginzenget. A növény gyökeréből készült tea vagy kapszula a mellékvesékre fejti ki jótékony hatását. Remek feszültségoldó, szellemileg és fizikailag is, megszünteti a fáradtságot, növeli a szellemi és fizikai teljesítőképességet. Szakemberek kúraszerűen, legfeljebb két hónapig ajánlják a ginzeng fogyasztását. Közben az egyéb serkentőkből – tea vagy kávé – kevesebb is elég.
A méregtelenítés mellett a szervezet lúgosítása is segít a vitalizálásban. Számos lúgos ásványvíz kapható, és vannak zöldségek is, amelyek kifejezetten lúgos kémhatásúak.
Ilyenkor több a konfliktus
A körültekintő táplálkozás mellett a mindennapi rutinnal is segíthet az ember a szervezetnek, hogy mielőbb leküzdje a fáradtságérzetet. A reggeli skótzuhany – a meleg és hideg víz váltakozása – is élénkíti a vérkeringést, fokozza a szervezet tűrőképességét. A „klasszikus” váltózuhany 2–15 percig tart, mindig meleg, 35–40 Celsius-fok közötti erős vízsugárral kezdődik, és hideg, 16–18 fokos vízsugárral kell befejezni.
Jótékony hatású a mindennapi, a szabadban eltöltött legalább fél óra, lehetőleg akkor, amikor süt a nap. Akár munkába menet is beiktathatjuk a sétát, hogy a természet pozitív tavaszi energiáit kihasználjuk, és jókedvűen érkezzünk. A fáradékony, „ballábbal kelős” időszakban ugyanis a toleranciaküszöb is lejjebb kerül, a szellemi teljesítőképesség visszaesik, amitől ingerlékenyebb lehet a beosztott és a főnök is. Ilyenkor kevesebb is elég ahhoz, hogy konfliktushelyzet alakuljon ki. A munkahelyi stressz könnyen nyomot hagy az otthoni kapcsolatokon is, de az állítás fordítva is igaz. A házi konfliktusok is visszakerülnek a munkahelyre, ami rontja a munkavégzés hatékonyságát, csökkenti a teljesítményt. Éppen ezért a sikeres konfliktuskezelés a testi-lelki fáradtság időszakában nagyon fontos lehet.
Hozzászólás zárolva.