Van új a nap alatt- Jó tanácsok „napos” csibéknek
A napozás ártalmaira történő figyelmeztetés ellenére sem kell, sőt nem is szabad a napfürdőzés öröméről teljesen lemondanunk, megfelelő fényvédelem mellett. Bár sokak számára a védekezés még mindig nem képezi az önfeledt nyaralás szerves részét, saját magunk és egészségünk érdekében érdemes megszívlelni a bőrgyógyász szakorvosok – így dr. Siklós Krisztina, a Dr. Rose Magánkórház bőrgyógyászának – tanácsait.
A fényvédőkrémek megfelelő használata egészséges egyéneken
Dr. Siklós Krisztina szerint: „1. megfelelő SPF- vel rendelkező fényvédőkrém használata, 2. lehetőleg széles spektrumú fényvédőkrém használata (UVA és UVB ellen is véd), 3. megfelelő mennyiségben alkalmazzuk a fényvédőkrémet,, 4. minden napfénynek kitett területre vigyük fel a fényvédőkrémet (különös tekintettel a ruházat széli részeire, fül, térdhajlat, nyak, kopaszodóknál a hajas fejbőr), 5. többszöri alkalmazás szükséges (2 óránként, illetve fürdőzést, kifejezett izzadást követően a fényvédőket újra fel kell kenni), 6. a fényvédőkrémet ne arra használjuk, hogy növeljük az UV expozíciós időt.”
Gyermekkori napégés = dupla esély a melanoma későbbi kialakulására
A fényvédelemnek gyermekkorban különösen fontos szerepe van. Bár melanoma esetében a fényvédelem preventív hatása még mindig vita tárgya, és még pontosan nem tisztázott, hogy melyik hullámhossztartomány felelős a melanoma indukciójáért, sokak szerint egy gyermekkorban elszenvedett napégés megduplázza a későbbi életszakaszokban kialakuló melanoma kockázati esélyét.
Krémbe zárt napfény
Végül pár szó a manapság egyre elterjedtebbé és divatosabbá vált barnító krémekről. „Aktív hatóanyaguk a dihidroxi-aceton (DHA) amely a bőr felszínét alkotó szaruréteg sejtjeivel lép kémiai reakcióba, oxidáció során barnára színezi azokat. A barnító krémeket zuhanyzást követően, teljes testradírozás után kell egyenletesen felvinni a törölközőszáraz bőrre. A legtöbb önbarnító krém hatása 3-5 napig élvezhető, majd ismételten alkalmazni kell őket. Fontos a krém szavatossági idejét ellenőrizni, mivel 8 hónapnál régebbi termékekben a barnítást előidéző DHA formaldehiddé alakul át, mely toxikus. A barnító krémet használatakor figyelembe kell venni, hogy nem nyújtanak védelmet az UV-sugárzással szemben, tehát még ha használatával látványos barnaságot is érünk el, napsugár hatására könnyen leéghetünk” – tudhattuk meg Siklós doktornőtől.
Hozzászólás zárolva.