Facebook hozzászólás
501

Súlyos betegség kiváltója az alvási apnoé

Vége a horkolásnak!

Minden harmadik ember horkol, és legalább ennyien vannak, akik kénytelenek elviselni. Számukra van egy jó hírünk: a horkolás gyógyítható!

A NightLase horkolásgátló kezelés egy műtét nélküli, fájdalommentes beavatkozás, amely a horkolásban érintettek zöménél kitűnő eredménnyel alkalmazható.

Komoly betegség is lehet belőle Fotó: Pinterest
Komoly betegség is lehet belőle Fotó: Pinterest

Miért jelent problémát a horkolás?

Azon kívül, hogy ha nem egyedül élünk, és a horkolás rendszeresen felébreszti éjjel a párunkat, a horkolásnak – pontosabban az erős, hármas fokozatú horkolás hátterében álló, rendszeres légzéskimaradásokkal jellemezhető alvászavarnak, vagyis az apnoénak – akár komoly egészségügyi szövődményei is lehetnek. Az alvási apnoét vizsgáló orvosi tanulmányok alapján elmondható, hogy az érintettek csaknem felénél alakul ki végül magas vérnyomás.

Minél súlyosabbak az éjjeli légzéskimaradások, annál nagyobb valószínűséggel jelennek meg idősebb korban különféle szívproblémák: így például szívinfarktus, szívkoszorúér-betegség, pangásos szívelégtelenség vagy szívritmuszavarok. Az alvási apnoéhoz társuló gyakori és tartósan alacsony oxigénszint az agy vérellátását is ronthatja, ami pedig a stroke kockázatát fokozza.

 

Fájdalommentes eljárás Fotó: Pinterest
Fájdalommentes eljárás Fotó: Pinterest

Hatékony lézeres kezelés horkolás és alvási apnoé ellen

 A NightLase berendezés a szájnyálkahártya szöveteinek kezelésére optimalizált lézersugarakat alkalmaz, amellyel fájdalom és egyéb kényelmetlenségek nélkül van lehetősé a horkolás okának megszüntetésére. Az ismételt – hat héten belül elvégzett – kezelés tartós eredményt ad. A kezeléssorozatot követően – általában egy éven belül, amennyiben horkolása ismét erősödne – emlékeztető kezelés adható, amellyel ismét visszaállítható a korábban elért horkolásmentes állapot.

Hogyan működik?

 A kezelés alapja a lézersugaraknak a torok és a lágy szájpad szöveteire gyakorolt hőhatása, amely új kollagénszövet termelődését váltja ki, ezzel téve feszesebbé a garattájékot és biztosítva a levegő korábbiaknál szabadabb éjjeli áramlását. Ez az eljárás kellően kíméletes is, hiszen semmiféle károsodást nem okoznak a szövetekben.

Nincs szükség sem éjszakai segédeszközök viselésére, sem pedig gyógyszeres kezelésre, a kezelés nem igényel továbbá előkészületeket vagy utógondozást.

A kezelést két lépésben zajlik:

  • A garattájéki szövetek előmelegítése
  • A garattájéki szövetek megerősítése

A teljes folyamat mindössze 30-40 percet vesz igénybe, és semmiféle fájdalommal, de még csak kisebb utólagos kellemetlenséggel sem jár. A kezelés során mindössze egy kis melegség érzékelhető a torokban, ami a kezelés befejezését követően azonnal elmúlik.

A Nightlase szabaddá teszi a légutat Fotó: Pinterest
A Nightlase szabaddá teszi a légutat Fotó: Pinterest

Műtéti változat

 A NightLase kezelésnek a kollagénrostok termelődésének fokozásán kívül egy másik, műtéti változata (Laser-Assisted Uvulopalatoplasty; LAUP) is elérhető: a berendezés által kibocsátott, átállított hullámhosszúságú lézersugarakat ebben az esetben a nyelvcsap méretcsökkentésére, illetve a laza és nagymértékben hátranyúló lágy szájpad megkisebbítésére használják a szövetek elpárologtatásával.
Erre a beavatkozásra akkor lehet szükség, ha az alap kezelési sorozat nem hozta meg a kívánt eredményt, vagy ha már eredetileg is látható volt, hogy a nyelvcsap megnagyobbodott, a lágy szájpad pedig laza és hátranyúló.

A beavatkozás fő előnyei

  • Az eljárás semmilyen mértékben nem károsítja a megcélzott területen kívüli sejteket: a lézernyalábokat csak egy rövid ideig irányítják a roncsolni kívánt szövetekre, a hő pedig ennyi idő alatt nem terjed tovább a kezelésen kívül eső területekre.
  • Mivel a környező szövetek épen maradnak, a műtétet követő sebgyógyulás is gyorsabb és kiszámíthatóbb lesz, mint az egyéb más, nagyobb területeket magában foglaló műtéti beavatkozások esetében.
  • Vérzéssel sem kell számolni, ami annak köszönhető, hogy a műtéti területen elzáródnak a fél milliméternél kisebb átmérőjű erek.
  • A fertőzések megjelenése szinte teljesen kizárt, a műtéti területtel ugyanis kizárólag a kezeléshez használt lézerfény érintkezik.

A lézeres kezeléseket minden esetben előzetes konzultáció és állapotfelmérő vizsgálat előzi meg.

Milyen vizsgálatokból áll az állapotfelmérés?

Az állapotfelmérő vizsgálat során először a szájüreg és a garat áttekintésére kerül sor, melynek során az alábbiak vizsgálatát végzik el:

  • Laza és hátranyúló-e a lágy szájpad?
  • Megnagyobbodott-e garat, a lágy szájpad vagy az orrmandula
  • Milyen állapotúak a garatképletek? Az erősen ellazult, tónustalan garatképletek a horkolás leggyakoribb okai.
  • Megnagyobbodott-e a nyelvcsap (uvula)? Ez ugyanis szintén összefüggésben állhat a horkolással.
  • Hátracsúszó-e a nyelvgyök?
  • Van-e jelen orrsövényferdülés vagy orrpolip?

 

Érdemes tehát tenni a kellemetlen tünet ellen, nem csupán partnerünk kedvéért, de egészségünk érdekében is.

 

A témában még: 
Az alvás a legolcsóbb gyógyszer
A járvány hatása az alvásunkra

 

 

 



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

PÉLDA-KÉP

1 / 258

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!