Vértezd fel magad melegséggel!
Az évszakok, a hőmérséklet változását az ember szervezete is megérzi. Bármennyire is enyhe a tél, jóval hűvösebb van, mint a megelőző évszakban. Hogy a zimankóra való átállás minél zökkenőmentesebb legyen, a táplálkozás során is ügyelnünk kell szervezetünk energetikai egyensúlyára: télen elsősorban meleg ételeket együnk!
Belülről is fel kell vértezni meleggel
a szervezetet a külső hideg ellen, hiszen jobban meg kell dolgoznunk testünk felmelegítéséért, belső energiánk védelméért. Ilyentájt inkább a kíméletesen párolt zöldséget, gyümölcsöt részesítsük előnyben, és kevesebb nyerset iktassunk be a napi menübe. A feltálalt ételek ízvilágát is nyugodtan gazdagítsuk: bátrabban sózhatunk – persze mértékkel -, és a korábbinál gazdagabban fűszerezhetünk. Használjuk ki a természet adta széles zöldfűszer-választékot, és sűrűbben készítsünk a vitaminokat, ásványi anyagokat magukba zárt aszalt gyümölcsök felhasználásával készült ételeket is. Ilyenkor gyakrabban kerülhetnek az asztalra tésztafélék, sültek is, savanyított, szárított zöldségek, gyümölcsök meg persze sütőtök és szelídgesztenye is. Együnk sok káposztás ételt, ezek közül is különösen fontosak a vitamindús savanyú káposztából készültek, ezek ráadásul a téli ünnepeken szinte kötelezőek is. Emellett a téli hónapokban naponta együnk olajos magvakat, diót, mandulát, mogyorót – ezeket is csak mértékletesen -, s a főzésnél is lehet kicsit több zsiradékot, lehetőleg olívát használni. Ily módon nem csak fontos tápanyagokhoz, szénhidrátokhoz juttatják a szervezetet, jin és jang energiáink is egyensúlyba kerülnek.
Táplálkozási egyszeregy évszakok szerint
-
Tél: sok meleg ételt kell enni, s kevesebb – de meleg – italt ajánlott inni.
-
Tavasz: több italt ajánlott fogyasztani, és kevesebb, de főleg nyers, friss, vitamindús zöldséget fogyasztani.
-
Nyár: főleg nyers és párolt zöldségeket, halakat, és „lágyabb" főtt ételeket (kevés nehéz sültet) fogyasszunk, és igyunk sok természetes folyadékot.
-
Ősz: mivel át kell állni a melegről a közelgő hidegre, soványabb húsokat (például szárnyasokat) készítsünk, és csökkentsük a nyári folyadékmennyiséget.
Fotó: Fényes Gábor, Bartos Gyula
Hozzászólás zárolva.