Vesebetegségek
A vesék a hasüregben a hátsó hasfalhoz rögzített, bab-alakú páros szervek. Mindkettő kb. ökölnyi nagyságú. A sérülésektől védve az alsó bordák alatt, az ágyéki gerinc két oldalán találhatóak. A vesék létfontosságú szerepet játszanak az anyagcsere során keletkező salakanyagok kiválasztásában, és a testből való kiürítésében, továbbá a testnedvek összetételének szabályozásában, és számos hormon termelésében.
BELSŐ ELVÁLASZTÁSÚ FUNKCIÓK
– Vérnyomás szabályozása
– Vörösvértest-képződés serkentése
– Kálcium-foszfor anyagcsere szabályozása
A KRÓNIKUS VESEBETEGSÉG ÉS TÜNETEI
Vesebetegségről beszélünk, ha a vesék eredeti feladataikat nem képesek kielégítően ellátni. Ha az állapot tartósan, nem gyógyíthatóan áll fenn, krónikus vesebetegségről van szó. A krónikus vesebetegség hosszabb-rövidebb idő alatt krónikus veseelégtelenséghez vezet, ami alatt általában a vese szűrőteljesítményének fokozatos csökkenését, elvesztését értjük. Okozhatja a krónikus veseelégtelenséget egy hirtelen bekövetkezett, de vissza nem fordítható heveny veseelégtelenségi állapot, esemény is.
Krónikus vesebetegség számos ok miatt keletkezhet, közülük kiemelkedő gyakoriságú a cukorbetegség és a magasvérnyomás-betegség, valamint a kettő társulása. További krónikus vesebetegség okok még a különböző krónikus vesegyulladások (gennyes és nem-gennyes formák), valamint a különböző érkárosodások okozta vesepusztulás. Előrehaladott vesekárosodás, a szűrőteljesítmény nagyfokú beszűkülése esetén a termelt vizeletben ürítendő anyagok mennyisége nagyon lecsökken, ezáltal felhalmozódnak a szervezetben, vérszintjük megemelkedik. Az állapotot gyakran fáradékonyság, étvágytalanság, émelygés és bőrviszketés tünetei kísérik, ezt nevezzük urémiának (jelentése: húgyvérűség). Az urémia kezelés nélkül súlyos következményekhez, végső soron halálhoz vezet.
A VESEPÓTLÓ KEZELÉSEK HÁROM FŐ TÍPUSA
– Művesekezelés ( Hemodialízis, rövidítve HD)
– Hasi dialízis (Peritoneális dialízis, rövidítve PD)
– Veseátültetés (Vesetranszplantáció)
A művesekezelés a veseműködés részleges pótlásának olyan módja, mely a vért testen kívülre vezeti, így tisztítja meg a felesleges salakanyagoktól és a felhalmozódott folyadéktól. Segít rendezni a beteg vérnyomását, és egyensúlyt teremt a szervezet víz-ion-sav/bázis háztartásának összetevői, pl. nátrium, kálium, klór és hidrogén ionok között.
A kezelés típusának megválasztásához különböző egészségügyi, valamint szociális és pszichológiai tényezőket is figyelembe kell venni.
1. MŰVESEKEZELÉS – HEMODIALÍZIS (HD)
A hemodialízis-kezelés során egy speciális szűrőt (dializátor) használnak a vér megtisztítására. A dializátor egy berendezéshez van csatlakoztatva, mely vért pumpál az artériás erekből a szűrőbe. A dializátorban egy vékony hártyán keresztül szűrődnek át a salakanyagok folyadék kíséretében a hártya másik oldalán áramló dializálóoldatba, majd a már megtisztított vér visszajut a vénás rendszeren keresztül a testbe. A kezelés fájdalommentes. A beteg állapotától, és a maradék veseműködés mértékétől függően rendszerint heti három alkalommal, minimum négy órán keresztül tartanak. Ez az idő szükséges a vér kellő megtisztításához, de minél hosszabban tart a kezelés, annál hatékonyabb. A krónikus veseelégtelenség leggyakoribb kezelési típusa a hemodialízis. Általában dialíziscentrumokban (műveseállomásokon) végzik magasan képzett és hozzáértő ápolói és orvosi személyzet felügyelete alatt.
Hozzászólás zárolva.