Facebook hozzászólás
442

Vesebetegségek

A vesék a hasüregben a hátsó hasfalhoz rögzített, bab-alakú páros szervek. Mindkettő kb. ökölnyi nagyságú. A sérülésektől védve az alsó bordák alatt, az ágyéki gerinc két oldalán találhatóak. A vesék létfontosságú szerepet játszanak az anyagcsere során keletkező salakanyagok kiválasztásában, és a testből való kiürítésében, továbbá a testnedvek összetételének szabályozásában, és számos hormon termelésében.  

2. PERITONEÁLIS DIALÍZIS (HASI DIALÍZIS – PD)

A peritoneális dialízis a művi méregtelenítésnek a hemodialízissel egyenrangú, kellően hatékony módja, melynek során a hashártya (peritoneális membrán), mint egy természetes szűrő távolítja el a vérből a felesleges salakanyagokat és folyadékot.
A hemodialízissel ellentétben a peritonális dialízis a méregtelenítés „testen belüli” formája, amikor a salakanyag-, és folyadékeltávolítás a hasüregbe juttatott speciális – cukrot és egyéb – összetevőket tartalmazó steril dializálóoldat segítségével a szervezetben történik. A hashártya (peritoneum) egy élő, összetett, vérerekkel bőségesen átszőtt félig áteresztő hártya, amely kibéleli a hasüreget, beborítja a hasűri szerveket.
A hashártyán számos, különböző nagyságú nyílás, lyukacska van, melyeken keresztül jutnak át a salakanyagok a vérből, a hasüregbe folyatott dializálóoldatba.
A hasüregben tartózkodó folyadék egy idő után (4-6 óra) telítetté válik a méreganyagokkal, vagyis elhasználódik, és nem lesz képes több anyagot magához „szívni”. Ekkor ki kell engedni és friss, tiszta folyadékot kell a helyébe folyatni. Ezt a folyamatot nevezzük oldatcserének.

A PD-kezelés formái
– A peritoneális dialízis általánosan alkalmazott formája a CAPD (folyamatos ambuláns peritoneális dialízis). A CAPD során az oldatcseréket a beteg (esetleg segítője) kézzel végzi, a napi időbeosztásához rugalmasan igazítva otthonában, vagy a munkahelyén. Naponta átlagosan 4 alkalommal kell lecserélni az oldatot a nappali órákban, reggel, délelőtt, délután, és lefekvés előtt (az este befolyatott oldat a beteg hasában marad, éjszaka nem kell oldatot cserélni). Az eljárás folyamatos, mert egész nap van folyadék a beteg hasüregében, tehát a méregtelenítés és folyadékelvonás 24 órán keresztül egyenletesen, kíméletesen történik.
– A peritoneális dialízis másik formája, az APD-kezelés (automata PD-kezelés) során az oldatcseréket egy automata adagoló gép végzi az éjszakai órákban, amíg a beteg alszik. Azt, hogy a két PD-eljárás közül melyik előnyös, és alkalmazandó a betegnél, mindig a kezelőorvos határozza meg szakmai szempontok szerint.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

PÉLDA-KÉP

1 / 258

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!