Vészeljük át a telet influenza nélkül!
Lassan, de biztosan elér hozzánk is az influenzajárvány, és megint számtalan embert dönt majd le a lábáról. Ám aki nem akar így járni és lázasan, fájó torokkal ágyba kényszerülni, fogadja meg az orvos szakétő életmódtanácsait!
Az immunerősítés első és talán legfontosabb lépése a megfelelő táplálkozás. Télen az emberek többször fogyasztanak nehezebb, zsírosabb ételeket, viszont ha el akarjuk kerülni a megfázást és az influenzát, fontos, hogy minél több vitaminokban és ásványi anyagokban bővelkedő ételeket válasszunk. Kerüljön a tányérra például A-vitaminban dúskáló répa, kórokózógyilkos gomba, antibiotikum hatású fokhagyma és antibakteriális méz!
„Megfelelő élelmi anyagok választásával a kedély is javulhat, ami egyértelműen erősíti az immunrendszert. Télidőben a B1-, B6-vitamint gazdagon tartalmazó füge, banán, és a folsav bő bejuttatását jelentő lencse, rizs, babfélék fogyasztása igen jótékony hatású. A cukros ételeket és a túl sok finomított szénhidrát bevitelét viszont feltétlen érdemes elkerülni! Helyette inkább az almát, körtét, datolyát és a citrusféléket részesítsük előnyben! Mindezek mellett a C-vitaminban gazdag savanyú káposztáról és csipkebogyóteáról se feledkezzünk meg, csakúgy, mint a csicsókáról sem, amely igen értékes prebiotikum, így az emésztő- és az immunrendszer működésére is kiválóan hat” – mondja dr. Bérczy Judit, a Budai Endokrinközpont endokrinológus főorvosa.
Mozogjunk, akár a friss levegőn is!
Sokan, ahogy beköszönt a rossz idő, egyből maguk mögött hagyják a sportos napokat. Pedig az Appalachian State University tanulmánya szerint azok, akik a hidegben is mozognak, 43 százalékkal kevesebb napot töltenek otthon megfázva, betegen, mint azok, akik a hibernálják magukat télen a TV elé. Edzés alatt és utána ugyanisa szervezet még 3 órán át fokozza az úgynevezett neutrofil típusú fehérvérsejtek termelődését, amelyek felveszik a harcot a kórokozók ellen. Azonban fontos, hogy ne hajtsuk túl magunkat! Mert ha nem tudunk megálljt parancsolni magunknak, hiába, hogy a sportolásnak számos jótékony hatása an, bizony ártalmas is lehet. Így, ha lehet, maximalizáljuk a mozgást 90 percben!
Csak nyugodtan!
Próbáljunk meg kevesebbet idegeskedni! A stressz ugyanis nagy hatással van az immunrendszer működésére. Ha a munkahelyen gondok adódnak, kérjük meg az egyik kollégát, hogy csatlakozzon hozzánk egy kis sétára, vagy az ebédhez, ugyanis ekkor felszabadulnak a boldogságért felelős hormonok. Érdemes eljárni jógázni is, vagy meditálni, mert ez is hozzájárul ahhoz, hogy békésebben teljenek a napjok. A harmónia, belső béke érzését a komolyzenei – klasszikus, barokk, romantikus – művek hallgatásával is elősegíthetjük (zeneterápia).
Töltsük fel D-vitamin készletünket!
Télen a fényhiány miatt sokak D-vitamin-szintje csökken. Ennek következtében nemcsak kedvetlenek, de betegek is lehetünk, mivel ekkor az immunsejtek kevesebb antibakteriális fehérjét termelnek, és így kevésbé lesznek hatékonyak a kórokozók ellen. Ha több halat, fermentált tejterméket eszünk, változatosan étkezünk – tojást, vajat, csiperkegombát, zabpelyhet, búzacsírát is –, emellett még májat is, amit esetleg kiegészíthetünk egy kis D-vitamin táplálék-kiegészítővel, 42 százalékkal kevesebb eséllyel dönthet le a lábunkról valamilyen téli betegség.
Aludjunk eleget!
Mivel a téli hónapokban alig lát az ember napfényt, nehéz nem álmosnak lenni. Ennek ellenére sokan mégsem szánnak rá elég időt, pedig a táplálkozáson túl a pihenés is hozzájárul az erős immunrendszerhez. A jó alvás és az este 11 óra előtti lefekvés segíti a tökéletesebb májműködést, ami az egyik pillér a szervezet megfelelő regenerálódásához. Egy felnőtt ember számára minimum 7-8 órás alvásra szükség van az egészség megőrzése érdekében.
Forrás: Budai Endokrinközpont
Hozzászólás zárolva.