Veszély! Invázióra készülnek az élősködők-biológiai bombák
A 2008-as esztendő biológiai bombákat robbantott a természetben. Az ízeltlábú növényi kártevőkkel, valamint az állati élősködőkkel foglakozó szakemberek azt tapasztalták, hogy életmódot és magatartást változtattak sokan az élősködő fajok közül. Számos eddig bizonyos növényeken élő rovarkártevők átmentek más, számukra eddig táplálékot nem jelentő mezőgazdasági haszonnövényekre.Számunkra, kutya- macskatartóknak és a négylábú szeretteinknek, valamint az állatorvosoknak is hozott meglepetést a múlt év.
A várható jövő?!
A 2008-as esztendő biológiai bombákat robbantott a természetben. Az ízeltlábú növényi kártevőkkel, valamint az állati élősködőkkel foglakozó szakemberek azt tapasztalták, hogy életmódot és magatartást változtattak sokan az élősködő fajok közül. Számos eddig bizonyos növényeken élő rovarkártevők átmentek más, számukra eddig táplálékot nem jelentő mezőgazdasági haszonnövényekre.
Számunkra, kutya- macskatartóknak és a négylábú szeretteinknek, valamint az állatorvosoknak is hozott meglepetést a múlt év.
Süni mint kullancsfutár
Küllemében szép (teste fehér-, lábai aranysárga színűek) Ixodes hexagonus (Leach, 1815) a múlt évig mint Sünkullancs volt ismert a kutatók számára. A múlt év során hazánk minden tájegységéről azonban sok állatorvos és állattartó számolt be arról, hogy tömegesen lepték el a Sünkullancsok a kutyákat és a macskákat. Saját praxisomban is tömegesen szembesültem ezzel a ténnyel.
Sünkullancs invázió
50 évvel ezelőtti felmérésben, még csak Kecskemét térségében találták meg e kullancsfajt.
Hogyan és miért terjedt el országszerte a Sünkullancs?
Miért irányul ez a Sünkullancs invázió a négylábú szeretteink felé?
Vajon a Sünkullancs támadási célkeresztbe vett minket embereket is?
Kell-e féltenünk a Sünkullancsoktól a két- és négylábú szeretteinket?
„Sünkullancsok kérdeznek”
Ezeken a fő-, megválaszolandó kérdéseken túl számos kérdést is „felvetettek” számunkra a Sünkullancsok.
De mit tudunk a sünről+kórokozókról+sünkullancsról:
A sünöket szeretnünk kell! Az erdőn-mezőn hasznos állatok, de lakókörnyezetünkből e bájos állatot ki kell rekeszteni! MERT a sünök fenntartói (rezervoárjai) és hordozói-továbbadói lehetnek mindazon kullancs terjesztette kórokozóknak (agyvelő- és agyhártyagyulladás vírusától, a babesiosis egysejtű vérélősködőjén át a Lyme-kórt okozó baktériumokig), melyek embereknek és társállatoknak egyaránt veszélyes, akár halálos betegségeket okozhatnak.
A sünöket is csípő Közönséges kullancs és a Kutyakullancs közismerten betegségek kórokozóit terjesztik ránk és négylábú szeretteinkere. (Járványtanilag elviekben képes erre a Sünkullancs is, de mivel eddig csak sünökön élt nem foglalkozott vele a tudomány.)
Hozzászólás zárolva.