Veszély! Invázióra készülnek az élősködők-biológiai bombák
A 2008-as esztendő biológiai bombákat robbantott a természetben. Az ízeltlábú növényi kártevőkkel, valamint az állati élősködőkkel foglakozó szakemberek azt tapasztalták, hogy életmódot és magatartást változtattak sokan az élősködő fajok közül. Számos eddig bizonyos növényeken élő rovarkártevők átmentek más, számukra eddig táplálékot nem jelentő mezőgazdasági haszonnövényekre.Számunkra, kutya- macskatartóknak és a négylábú szeretteinknek, valamint az állatorvosoknak is hozott meglepetést a múlt év.
Babesiosisos uszkár és kémcsőben a kávébarna vizelete
A babesiosisról már sokat de a „Lyme-kórról” keveset tudnak a kutyatartók
Tudniuk kell, hogy mint minden kullancs, így a Lyme borreliosist (Lyme-kórt) terjesztő Közönséges kullancs is egyedfejlődése során több megjelenési formát (pete-lárva-nimfa-kifejlett hím, vagy nőstény) ölt. (A kifejlett hím kullancs nem vesz részt a fertőzések továbbvitelében.)
A természetben a Borrelia baktériumok fő fenntartói (rezervoárjai) az őzek, sünök, kisrágcsálók és a rigó félék. Róluk, a belőlük szívott kórokozót tartalmazó vérrel fertőződnek a kullancsok egyedfejlődési alakjai és a további fejlődési stációjukban oltják tovább a kórokozókat. Tehát a kórokozó átvivő (vektor) kullancsok fertőzik a Lyme borreliosisra legfogékonyabb kutyáinkat is.
A Lyme borreliosis
-Kevésbé tudott, hogy országunkban és Európában négy féle borrelia baktérium (B. afzelii, B. garinii, B. burgdorferi s. s és a B. spielmani) okozza e komplex kórképet. 2005-ben végzett vizsgálataink szerint a hozzánk beküldött, fertőző kullancsok 71,8%-a egyféle, míg 28,2%-uk többféle Borrelia baktériummal volt fertőzött. A felsorolt kórokozók közül az első általában bőr- és mozgásszervi-, a második idegrendszeri- és a harmadik elsősorban izületi- mozgásszervi kórképeket alakít ki kutyáinkban is.
A B. spielmani kórokozó szerepe még vizsgálatok tárgyát képezi.
A Lyme borreliosis főbb tünetei
A Lyme borreliosis önálló és kevert kórokozójú esetei minden esetben levertséggel, étvágytalansággal, mozgászavarral és magas lázzal kezdődik. A tünetek a kullancscsípést követően aszerint kezdődnek, hogy mely testtájon csípett a kullancs és milyen Borreliával fertőzi kutyánkat. A testtáj és a kórokozó azért fontos, mert a Borreliák több mint 90%-ban a szövetek között terjed, s csak elenyésző %-ban terjed a vérkeringés által. A vérkeringéssel terjedt baktériumok pitvar-kamrai (II- III- as típusú AV) blokkot okoznak. Ez azt jelenti, hogy a kutya szívizmának- és szívbillentyűinek a szerkezete megváltozik, minek okán az ilyen súlyos beteg kutyák elpusztulnak.
Hozzászólás zárolva.