Vigyázz! A sok gyógyvíz káros is lehet!
Hazánk kiváló természeti adottságai között is előkelő helyet érdemel a sokféle, minden bajra jó gyógyvíz. Magyarország termálvízkészlete világviszonylatban is jelentős, Európában pedig egyenesen egyedülálló.
A mezőkövesdi, harkányi, balfi, hévízi és egyes budapesti gyógyfürdőkben fellelhető kénes víz különösen jó hatással van a végtagízületek kopására, de sikeresen alkalmazzák egyes bőrbetegségek és érelmeszesedés kezelésére is. A büki, a balfi, a balatonfüredi, az egri, a szombathelyi, a hévízi és nem utolsósorban a budapesti ásványvizekben rejlő kalcium gyulladáscsökkentő és allergia elleni hatása közismert. A büki, balfi és hévízi gyógyszállókat gyakran keresik fel a mészhiányban szenvedők is. Jódos vizek találhatók többek között Hajdúszoboszlón, Gyulán, Egerben, egyes budapesti fürdőkben, valamint Zalakaroson és Sárváron is. Használják őket a magas vérnyomás csökkentésére, de serkentik a petefészek működését is. Értágító, keringésfokozó hatásuk miatt igen értékesek a kellő mennyiségű természetes szénsavat tartalmazó vizek, ilyeneket Balatonfüreden, Mezőkövesden, Parádon és Szombathelyen találni.
Magyarországon jelenleg mintegy százötven termálvizes gyógyfürdő működik, köztük olyan különlegességekkel, mint a radioaktív vagy kénes-savas vizet tartalmazók.
A víz milyensége mellett sokszor a természeti környezet tesz egyedülállóvá egy-egy forrást. Miskolc-Tapolcán található például Európa egyetlen barlangfürdője, míg Hévízen a kontinens legismertebb meleg vizű természetes tava várja a vendégeket. A kémiai hatóanyagok mellett a fürdőhelyek mikroklímája és a fürdőzéssel lelassult életritmus stresszoldó, idegnyugtató hatása sem elhanyagolható.
Elegáns élvezet
Higiénés vagy éppen gyógyító szerepe mellett a fürdő ősidőktől kezdve a társadalmi élet fontos helyszíne volt. Kisebb-nagyobb kihagyásokkal fürdőztek Magyarország területén a rómaiak, a törökök, a gyógyfürdőközpontok kiépítése mégis csak a tizennyolcadik század végén kezdődött meg.
Manapság Európa-szerte újból reneszánszukat élik a fürdők. Egészségügyi hatásuk mellett szabadidő eltöltésére is egyre népszerűbbek, így a fejlesztések iránya is kettős. Egyrészt megfigyelhető a századfordulós történeti hagyományok felelevenítésének kísérlete, másrészt egy élményközpontú, modern, nyitottabb fürdőkultúra is teret nyer. Néhány évtizedes elhanyagoltság után a híres fürdők környékén ismét pezseg az élet, az épületek régi fényükben ragyognak, és sokkal inkább üdülőhely, semmint kórház benyomását keltik.
Hozzászólás zárolva.