MICHAEL JACKSONTÓL A SZUPERMODELLIG
Vitiligo – egy nem hétköznapi bőrelváltozás
Ezen a héten ünnepeltük a Vitiligo Világnapját. S bár a Föld népességének elenyésző hányadát érinti ez a fajta pigmenthiány, keveset tudunk a betegség hátteréről.
A vitiligo egy olyan különleges autoimmun-betegség, ami miatt a bőr fokozatosan elveszíti festék, más néven pigmenttartalmát. Következménye, hogy a testen szabálytalan alakzatban fehér foltok jelennek meg. A betegség a Föld lakosságának nagyjából 1-2 százalékát érinti, Magyarországon mintegy 100-200 ezer vitiligós ember él. Számos eset ismert, amikor családon belül, vérrokonok körében többen is érintettek a betegségben, ez pedig nyilvánvalóan arra utal, hogy a vitiligóra való hajlam örökölhető.
A természetes bőrszín elvesztése, a fehér foltok megjelenése bármelyik életkorban előfordulhat, kialakulása mégis inkább gyerekkorban kezdődik. Előfordul, hogy a foltok állandó nagyságúak maradnak, de többnyire lassú növekedést mutatnak, ami néha évekre vagy véglegesen megáll, máskor pedig rohamossá válik. Ugyanakkor a festékhiányos területek amilyen váratlanul kialakulnak, olyan gyorsan halványodhatnak is. Rosszabb esetben akár egész életen át megmaradhatnak és terjedhetnek, ritkán pedig az egész testfelületen teljes pigmentvesztést okoz.
A festékhiány a test bármelyik részén megjelenhet, leggyakrabban a páros szerveken, úgymint a kéz- és lábfejeken, a térdeken, a nyakon vagy a szemhéjjakon. Elhelyezkedésük a test két oldalán nagyjából szimmetrikus. Nem ritka eset, hogy a pigmenthiányos foltban a szőrzet is elveszti a színét.
Teóriák és tévhitek
A vitiligo kialakulásának pontos okára ezidáig nem jöttek rá, csak teóriák léteznek. Egyes feltételezések ezt az autoimmun-betegséget az immunrendszer hibás működésével magyarázzák: a rosszul működő rendszer a melanintermelő sejteket támadja meg, és pusztítja el. Megfigyelték azt is, hogy a vitiligo gyakran jelenik meg komoly lelki trauma után, vagy hosszabban tartó súlyos lelki terhelés során.
A tudomány mai állása szerint a betegség nem gyógyítható. A foltok még szoláriumozás vagy napozás segítségével sem tűnnek el, legfeljebb bepirosodnak és viszketnek.
Bár azok a külső szemlélők, akik nem ismerik a bőr festékhiányával járó betegséget, hajlamosak lehetnek azt gondolni, valamilyen fertőző baja van a bőrnek, a vitiligo teljesen ártalmatlan, egyáltalán nem fertőz, kizárólag esztétikai problémát jelent.
A pop királyának rejtélyes kifehéredése
Talán a legismertebb vitiligós Michael Jackson volt. Az amerikai popsztárnál 1986-ban, 28 évesen diagnosztizálták a vitiligót. Bár Jacksonról az a pletyka terjedt, hogy a kifehéredést műtét útján „érte el”, ez nem igaz. Az énekes 1993-ban Oprah Winfrey műsorában beszélt nyilvánosan arról, hogy bőrének világos színét a vitiligo nevű betegség okozza.
Hozzászólás zárolva.