Víz a tumor ellen
Tudományos vizsgálatok, klinikai tesztek igazolták a deutérium élettani jelentőségét, a deutériummegvonás daganatellenes hatását. 2000 év elejétől kapható, Preventa ivóvíz néven.
Természetes vizeink 150 ppm deutériumot tartalmaznak, mely 16,8 mmol/l HDO-koncentrációnak felel meg. Egy felnőtt ember szervezetében a deutérium koncentrációja kb. 12-14 mmol/l. Ha ezt a mennyiséget összevetjük más létfontosságú elemek mennyiségével, kiderül, hogy a deutérium kb. hatszor akkora mennyiségben van jelen, mint a kalcium, tízszer akkora mennyiségben, mint a magnézium.
Tudományos vizsgálatok, klinikai tesztek igazolták a deutérium élettani jelentőségét, a deutériummegvonás daganatellenes hatását. A deutérium felfedezését H.C. Urey az American Association for the Advancement of Science New Orleansban tartott 1931. évi karácsonyi ülésén jelentette be, akit felfedezéséért 1934-ben kémiai Nobel-díjjal jutalmaztak. A deutériumatom abban különbözik a közönséges hidrogénatomtól, hogy atommagja a proton mellett egy neutront is tartalmaz, azaz a tömegszáma egy helyett kettő; innen ered a nehézhidrogén elnevezés is. A kezdeti kísérleteket nagymértékben hátráltatta, hogy csak igen kis mennyiségben állt rendelkezésre a nehézhidrogén fő forrásának tekinthető nehézvíz. A későbbi kísérletek közös vonása az volt, hogy a nehézvíz hatását nagy feleslegben adagolva vizsgálták. A felfedezés óta eltelt 70 év során senki nem vizsgálta, hogy milyen biológiai jelentősége lehet a természetben jelenlévő deutériumnak.
Dr. Somlyai Gábor nevéhez fűződik a természetben megtalálható deutérium élettani jelentőségének, a deutériummegvonás daganatellenes hatásának felismerése. A feltaláló a szegedi József Attila Tudományegyetemen szerzett biológus diplomát 1982-ben, majd a Magyar Tudományos Akadémia ösztöndíjasaként 1988-ban védte meg kandidátusi disszertációját. 1988-ban DFG ösztöndíjasként Göttingenben a Georg-August Egyetemen, majd meghívásra a University of Missouri-Columbia egyetemen végzett molekuláris genetikai kutatásokat. Hazaérkezése után, 1990-ben az Országos Onkológiai Intézet tudományos főmunkatársaként végezte az első kísérleteket, amelyek a természetben megtalálható deutérium szerepét vizsgálták a sejtosztódás szabályozásában. Vizsgálatai igazolták a deutérium/hidrogén izotóppár élettani jelentőségét.
Somlyai dr. társaival 1993-ban alapította meg a HYD Kutató-Fejlesztő Kft.-t, azóta ez a cég irányítja a kutatásokat, a gyógyszerfejlesztést, és azoknak a csökkentett deutérium-tartalmú fogyasztói termékeknek a fejlesztését, gyártását és forgalmazását, amelyek fontos szerepet játszhatnak az egészség megőrzésében, a daganatos betegségek megelőzésében és gyógyításában.
Hozzászólás zárolva.