Facebook hozzászólás
408

A legsokoldalúbb immunerősítő és betegségelűző: ismerd meg a fokhagyma hatásait

A fokhagyma nem csak a vámpírokat űzi el, hanem a betegségeket is, ha kellő mennyiséget fogyasztunk belőle. És miért ne tennénk? Igazi nagyágyú ez a természet kincseskamrájából.

A fokhagyma rengeteg egészségvédő hatással rendelkezik a szervezünk számára. Szerencsére a könnyen elérhető fokhagyma minden boltban beszerezhető, és könnyen hozzáférhető és az egyik legjobb természetes gyógyír. A fokhagyma gazdag a kénvegyületekben, ezeknek a hatásai köztudottan betegségmegelőző hatásúak. A fokhagymát ehetjük magában, de porrá zúzva kapható kapszula formájában is őrleményként. Bármelyiket is alkalmazzuk, jót teszünk vele a szervezetünknek.

A fokhagymát évszázadok óta használják nem csak ételek megízesítésére, hanem gyógyászati célokra is. Íze és illata össze nem téveszhető semmivel, de ez a különleges jel adja a zöldségnek azokat a vegyületeket, amik miatt a szervezetünk meghálálja ha fokhagymát fogyasztunk.

És mire van jó hatással a fokhagyma?

Szív- és érrendszer

A fokhagyma és kéntartalmú összetevői a májsejtekben csökkentik a koleszterinszintézist ugyanazt az enzimet (HMG-CoA-reduktáz) gátolva, amelyre a napjainkban elterjedt koleszterinszint-csökkentő gyógyszerek, a sztatinok is hatnak. Tesztek kimutatták, hogy a fokhagyma hatóanyagaival rövid távon mérsékelt, 6-11%-os koleszterinszint-csökkenést lehetett elérni placebóval összehasonlítva. A fokhagyma gátolja a vérlemezkék összetapadását, és rövid távon (három hónap) némileg javítja a vérzsírok arányait.

Daganatos megbetegedések

Bizonyos rákkeltő vegyületek csak azután válnak károssá, hogy a szervezetben átalakulnak. Állatokon és emberen végzett vizsgálatok szerint a fokhagyma hatóanyagai csökkentik egyes átalakító enzimek (pl. CYP2E1) aktivitását. Más enzimek feladata a rákkeltő vegyületek hatástalanítása, lebontása. Laboratóriumi és állatkísérletes adatok alapján lehetséges, hogy a fokhagyma egyes hatóanyagai serkentik ezen enzimek működését.

Baktériumölő hatás

A fokhagymának bizonyítottan baktériumölő hatása van, így serkenti az emésztést, és segít a bélflórának.

A fokhagyma sok jó hatással rendelkezik (Foto: Depositphotos)
Túlzásba lehet vinni a fokhagyma evést? Káros is lehet?

Maga a zöldség és a fokhagymakészítmények leggyakoribb mellékhatása a kellemetlen lehelet és a testszag megváltozása. Emésztőrendszeri panaszok is előfordulhatnak. Van akinél felléphet gyomorégés, émelygés, haspuffadás, vagy hasmenés is a túlzott fogyasztása következtében. Sőt! Van aki allergiás is lehet rá. Ilyenkor aszmatikus tünetek léphetnek fel, de bőrgyulladást is előidézhet. Tartós külsőleg való alkalmazása (például fokhagymával bedörzsölt bőrfelület) során bőrkiütések jöhetnek elő.

Használjuk tehát észszerű keretek között a természete eme kincsét és csak akkor támogassuk vele a szervezetünket, ha az javasolt.

+ 1 tipp: A fokhagyma a megfázás ellen is jó! 

Pucolj meg egy kis gerezd fokhagymát, ezután mártsd bele egy nagy evőkanalat a mézbe. A mézes kanál közepébe helyezd rá a fokhagymát úgy, hogy a méz minél jobban ellepje. Ez azért (is) kell, mert a méz semlegesíti a hagyma kellemetlen nyers és erős ízét. Ezután gyorsan nyeld le a fokhagymát a mézzel együtt. Ha nehéz lenyelni akkor rágd össze egyszer-kétszer, ha szükséges. A méz enyhíti a kellemetlen szagokat, és a torok nyugtató hatása van.

Ezt is olvasd el: 



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

PÉLDA-KÉP

1 / 258

KUL-TOUR

1 / 158

GASZTRO

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!