Melyik borfajtánál jó az, ha idősebb, melyiknél, ha fiatal?
Fontos-e tudni, hogy milyen évjáratú bort választunk, iszunk? Melyik borfajtánál jó az, ha idősebb, s melyiknél, ha fiatal a bor? Sok borász rákényszerül sajnos, hogy mielőbb piacra dobja borait, ez azonban ne tévessze meg Önöket. Egy bor nem attól jó, hogy milyen szép „lesz”, hanem, hogy milyen élvezetes a fogyasztáskor.
2.) Rosé borok:
Az igazán finom rosé üde, könnyű, természetesen szénsavas. Ezt a formáját csak új korában mutatja, azaz roséból mindig a legfrissebb évjáratot válasszuk. A 2 éves rosék még őrzik gyümölcsösségüket, ám az üdítő jelleg elérése érdekében nyugodtan "spricceljük meg" egy kis szódával, szénsavas ásványvízzel. Ennél idősebb rosé borral lehet kísérletezni, de ne csodálkozzanak, ha csalódnak.
3.) Vörös borok:
E borok vonatkozásában a legnehezebb szabályokat felállítani, ezért csupán néhány iránymutatást szeretnék adni.
A vörös borok többsége általában többéves korában kezd el a csúcson lenni, s azután akár 8-10 évig is képes őrizni a csúcsminőséget.
Már Magyarországon is megjelennek november közepe táján az új borok, köztük vörös borok, ám ezek különleges technológiával készülnek, s valóban frissen, fiatalon a legfinomabbak. Sőt, ezeket általában nem is érdemes eltenni, hanem egy-két hónapon belül elfogyasztani.
Egy két olyan fajta van, amelyik fiatalon már igazán élvezetes bort tud adni: a kékoportó, azaz ma már portuguiser, a kadarka, és egyes borvidékeken a kékfrankos.
A francia fajtáknak (cabernet sauvignon, cabernet franc, merlot, pinot noir a legismertebbek) kell a hosszabb érlelés mind hordóban, mind a palackban, így ezek legalább 3-4 éves korukban kezdenek élvezhetővé válni. Ha ráadásul barrique érlelésűek, akkor még idősebben, 4-5 évesen mutatnak igazán szép formát.
A cuvée-k vonatkozásában végképp nehéz a döntés. Készítenek a borászok ugyanis könnyedebb összetételűeket, melyek már 3-4 éves korukban élvezhetőek, de általában 5-6 évesen kezdenek a csúcsra jutni.
Sok borász rákényszerül sajnos, hogy mielőbb piacra dobja borait, ez azonban ne tévessze meg Önöket. Egy bor nem attól jó, hogy milyen szép "lesz", hanem, hogy milyen élvezetes a fogyasztáskor. Így ha tehetik a fentieknél fiatalabb évjáratú borokat érleljék még tovább saját "pincéjükben" Ez lehet akár a mai modern tároló a teremgarázsban, akár a régi házakban az éléskamra. A lényeg, hogy viszonylag egyenletesen hűvös 10-16 fok legyen benne, és ne legyen nagyon száraz a helyiség. S mindig fektetve tároljuk a bort!
Hozzászólás zárolva.