A szóbeli történelem érettségi menete
Június a szóbeli történelem érettségi időszaka, amikor a fiatalok már kellően izgulnak a megmérettetés miatt. Utána már felszabadultan lehet ünnepelni, addig viszont kőkemény felkészülésre van szükség. Itt egyszerre adhatsz tudást minden középszintű tárgyból, köztük természetesen a már említett történelemből is. De vajon mi a menete? Ebből a cikkből minden kiderül!
A szóbeli történelem érettségi menete
A vizsga előtt a vizsgabizottság kijelölt elnöke információt ad arról, hogy miként is zajlik majd le ez az 1-2 napos folyamat. Itt hangzanak el az írásbeli vizsgával kapcsolatos eredmények, illetve a szóbeli legfontosabb információi is. A vizsgázókat általában 2-3 nap alatt feleltetik le, azonban az, hogy az adott személy mikor kerül sorra, sajnos csak az első nap reggelén derül ki.
Kik vannak jelen a szóbeli érettségin?
A vizsgán jelen vannak a bizottság tagjai, legalább három fő, köztük az elnökkel. Azonban, ha neki van szüksége szünetre, akkor kijelöl egy kérdező tanárt, aki átmenetileg átveszi a helyét. Emellett jelen van a vizsgázó diák és a felkészülő fiatalok. A nap végén pedig minimum egy középiskolásnak is ott kell lennie, mint felügyelő tag. Akadhatnak ugyanis olyan esetek, amikor a tanárok hozzák kellemetlen helyzetbe a diákokat, így egy korabelinek is jelen kell lennie.
Mit érdemes még tudni a szóbeliről?
A szóbeli történelem érettségi vizsgát reggel nyolc előtt nem lehet elkezdeni, ráadásul maximum délután hatig húzódhat el. Érdemes a beosztott időpont előtt legalább 30 perccel korábban megjelenni. A felkészülésre minimum harminc perc van, ahol jól jöhet a Rubicon Történelem Érettségi Mesterkurzuson szerzett tudás is. Ekkor elkészíthetőek a jegyzetek, a vázlatok, össze lehet szedni a gondolatokat az adott témával kapcsolatban. Legyen szó a világháborúról, a kiegyezésről, Mátyás király uralkodásáról, az atlasz mindig segítséget nyújthat a vizsgázó számára.
A felelet maximum 15 percig tart majd, a tételt pedig saját szavakkal kell elmondani. A tanárok nem szakíthatnak félbe, csak abban az esetben szólhatnak bele, ha valamilyen súlyos hibát vét az adott érettségiző. Amennyiben elakadnánk, szintén segítséget nyújthatnak a tanárok, akik kérdések feltevésével irányba állíthatnak.
Fontos tudni, hogy a tételben szereplő kérdésekre olyan sorrendben adhatjuk meg a válaszokat, ahogy csak szeretnénk. A diákoknak ugyanis nem szükséges sorrendben haladniuk, a lényeg, hogy minden egyes pontra kitérjenek. Amennyiben azonban a felelet nem éri el az összpontszám 12%-át, az elnök póttételt húzathat a vizsgázóval. Ebben az esetben azonban természetesen már nem kaphatunk jeles osztályzatot.
Hozzászólás zárolva.