Harc az állati eredetű járványok ellen
Támogatta az Európai Parlament a madárinfluenza, afrikai sertéspestis és egyéb állatbetegségek terjedésének megelőzését és megfékezését célzó intézkedéseket. Az állatok között, de potenciálisan emberekre is átterjedő betegségekről szóló uniós rendelet különös figyelmet fordít a megelőzésre és a szakembereknek is segíthet lépést tartani a tudományterület fejlődésével.
– Óriási siker az állategészségügyi rendelet elfogadása. Ez a dokumentum három dolgot tesz lehetővé. Először is összeköti az állategészségügyet a -jóléttel, és összekapcsolja azokat az emberi egészséggel. Ez a közvetlen kapcsolat, együtt az antibiotikumok felelős használatára helyezett hangsúllyal segít majd az egyre terjedő antimikrobiális rezisztencia elleni küzdelmet. Másodszor, lehetővé teszi a hatóságok és a tenyésztők számára a fertőző állatbetegségek megelőzésére és ellenőrzésére való nagyobb összpontosítást. És harmadjára, 40 különböző jogszabályt egyesít egyetlen rendeletben – nyilatkozta a rendelet előadója Jasenko Selimovic, liberális, svéd képviselő.
Megelőzés: jó állattenyésztési gyakorlatok és gyógyszerek felelős használata
Az új szabályozások, összhangban a Parlament bevett álláspontjával, nagyobb hangsúlyt fektetnek a megelőzésre, valamint tisztázzák az állattenyésztők, kereskedők, állatokkal foglalkozó szakemberek, beleértve az állatorvosokat és a háziállattartók kötelezettségeit.
Minden állattenyésztő, állattartó és kereskedő számára kötelező lesz a jó állattenyésztési gyakorlatok elveinek és az állatgyógyászati készítményeknek a felelősségteljes alkalmazása. Az állatorvosoknak feladatuk lesz az állatok egészsége és jóléte, illetve az emberi egészség közötti kölcsönhatásokkal kapcsolatos tudatosság növelése. Az Európai Bizottság, a maga részéről, elkötelezte magát, hogy felügyelni fogja az állati antibiotikumok használatát a tagállamokban, és e cél érdekében rendszeresen összehasonlító elemzéseket fog publikálni.
Gyors, átlátható, inkluzív és tudományosan alátámasztott döntések
Az új rendelet felhatalmazza a Bizottságot, hogy azonnali lépéseket tegyen, ha kitör egy járvány, amely „nagy jelentőségű hatással” lehet a közegészségügyre és a mezőgazdasági termelésre. A képviselők gondoskodtak róla, hogy az Unió potenciálisan veszélyes betegségeit tartalmazó listájának a frissítésekor az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság szakembereinek a véleménye is figyelembe vegyék, valamint hogy a készenléti tervek elkészítésekor a mezőgazdász szervezeteket, állatorvosi társulásokat és más szereplők is bevonják a folyamatba.
Az állatjólét növelése és az illegális állatkereskedelem elleni küzdelem
Minden járványvédelmi intézkedésnek figyelembe kell vennie az állatjóléti szempontokat, és meg kell kímélnie minden tárgyát képező állatot, beleértve a kóbor állatokat, az elkerülhető fájdalomtól, szorongástól vagy szenvedéstől.
Az állatbetegségek kóbor vagy illegálisan árusított állatok általi terjesztését megakadályozandó a képviselők olyan szabályokat is beillesztettek, melyek kötelezővé tennék minden hivatásos állattartó és állatkereskedő regisztrációját továbbá felhatalmazná a Bizottságot, hogy szükség esetén a tagállamokat utasítsa nemzeti számítógépes adatbázisok létrehozására kutyákról, macskákról és egyéb házi kedvencekről.
Nemrég az állatcsempészek ellen vette fel a küzdelmet az Európai Parlament!
Hozzászólás zárolva.