Facebook hozzászólás
176

Múzeumok Éjszakája

Ezen a héten nem kell sokat gondolkodnunk azon, hogy mihez kezdjünk magunkkal szombat este. Elég számba vennünk kedvenc múzeumainkat, és már indulhat is az egész éjszakás „kul-túra”.

„Ez az éjszaka más, mint a többi…” – való igaz, hiszen mindannyian a múzeumok bevett nyitvatartásához igazítjuk vizuális kultúra igényünket, ami azt jelenti, hogy az éjszakáinkat nem fenyegeti az a veszély, hogy valamelyik múzeum oltárán kerülnek feláldozásra.

A Múzeumok Éjszakája pont ezt a tradíciót bontja meg, így egy kis kicsit más kontextusba helyezve a képzőművészetet. Míg egy komolyzenei koncertet, egy színházi darabot vagy tánc előadást el tudunk képzelni amint már-már az éjszakába nyúlik, addig a festészet és szobrászat remekeinek megtekintése kifejezetten „nappali” programként él a köztudatban.

Ez a nappalisága hétköznapibbá teszi, mint a társművészeteket, már ami a műélvezés aktusát illeti. Egy esti program mindig egy fajta alkalom, ezzel szemben a múzeum- vagy galérialátogatás olyan elem a napi programmenetben, mint a kávézás vagy az ebédelés. Csak beugrunk, megváltjuk helyben a jegyünket, hipp-hopp „lerendezzük” az egészet, és már sietünk is tovább. De ezen a napon ez máshogy lesz, mint a többin…

A rendezvény keretein belül 33 múzeum tárja ki, pontosabban nem zárja be kapuit a közönség előtt napnyugta után. Ez a különleges alakom nemcsak a képzőművészet, hanem a társművészetek ünnepe is. Sok kiállító teremben a képek és szobrok társaságában megjelenik a tánc és a zene is. A Ludwig Múzeumban például a híres-neves Frenák Pál társulat előadása lesz látható, amely az elmúlt évek nagy sikerű darabjaiból (Lakoma, Fiúk, Csajok, Mennon, Blue Spring) ad egy órás ízelítőt 20.30-tól. Az Ernst Múzeumban 19 órától Fülei Balázs zongorakoncertje, majd 20.30-tól Balázs Adrienn és Mikecz Kornél duettjei hallhatók.

A Kogart Házba az irodalom fészkeli be magát Parti Nagy Lajos személyében, aki 21.00-tól olvas fel a közönségnek, a Műcsarnokban pedig 3D-vetítés várja az éjszakai zarándokokat. Ha kultúr-éhünket már csillapítottuk, akkor vegyünk magunkhoz némi materiális eleséget is a Szépművészeti Múzeum középkori és reneszánsz ételkínálatából.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!