A kolibrihez hasonlít a 2021-es év rovara a Kacsafarkú szender
A 2021-es év rovara szavazásra a Magyar Rovartani Társaság és a Magyar Természettudományi Múzeum három olyan fajt választott, amely valami más állatra hasonlít, mint ami valójában. Közülük a kolibri alteregó, a kacsafarkú szender nyert. Ez a különös fajta szárnyaival másodpercenként akár 85-90-et is képes verni. Előre, hátra és oldalra is tud repülni, és ha sürgős dolga van, akkor a sebessége akár a 40-50 km/h-t is elérheti.
„A legutóbbi időkig a kacsafarkú szendert vándorlepkeként tartottuk számon. Sokáig úgy tudtuk ugyanis, hogy nem tud nálunk áttelelni, hanem minden évben Dél-Európából érkezik hozzánk kisebb-nagyobb egyedszámban. Ám az utóbbi években, valószínűleg a felmelegedés miatt már áttelelő példányait is megfigyelték, így lassacskán a hazai állatvilág állandó tagjává válik– mondja Tóth Balázs.
Országszerte bárhol felbukkanhat, a szubmediterrán klímájú Pécs környékén különösen gyakori. Akár nagyvárosok központjában is találkozhatunk vele. Különösen, ha a számára kedves virágokkal csalogatjuk. A különleges pillangó nagyon szereti a petúniát, a szarkalábat, lángvirágot, az orgonát, vagy a japán loncot. Ha ilyen virágok vannak a balkonon, vagy a kertben biztosak lehetünk abban, hogy rövidesen a kacsafarkú szender is felbukkan.
A pompás ligetszépe nevű rózsaszínű virágot azonban ne ültessük, ha óvni akarjuk a kacsafarkú szendert. Ennek a virágnak ugyanis olyan a felépítése, hogy a lepkét a nyelvénél fogva képes foglyul ejteni és gyakran előfordul, hogy az állat nem tudja kiszabadítani magát a virág kelyhéből és elpusztul.
Ezt is olvasd el!
Hozzászólás zárolva.