A nyár vége is lehet élménydús – néhány ötlet, amelyhez nem kell sok pénz!
Még van hátra pár nap a vakációból, és sok szülő akár erején felül is próbál még egy kis nyár végi pihenést szervezni. Ám a gyerekeknek az a fontosabb, hogy jó élményeket szerezzenek, amihez akár az otthonhoz közeli parkba vagy tóhoz, strandra tett kirándulás is tökéletesen megfelel, a lényeg, hogy a család egymásra tudjon figyelni.
Idén a magyarok 39 százaléka tervezett nyaralást, átlagosan 5 napra, és 90 ezer forintot szánt erre a Magyar Turizmus Zrt. korábbi adatai szerint. Ez nem feltétlenül nagy összeg, ha egy átlagos, négyfős családdal számolunk, így naponta fejenként 4500 forintból gazdálkodhattak.
A munkába, iskolapadba visszatérve a nyaralás a beszélgetés egyik kiemelt témája, ilyenkor óhatatlanul is összehasonlítják a beszélgetők, kinek sikerült jobban a pihenése. A K&H Vigyázz, Kész, Pénz! pénzügyi vetélkedő meghirdetője szerint a szülői minta fontos ahhoz, hogy a tinédzserek számára ne státusszimbólum legyen a nyaralás, hiszen tudatos költéssel, előre tervezéssel könnyen szerezhetünk maradandó élményeket helyszíntől függetlenül. „A gyerekekre 12-13 éves korig lehet könnyebben hatni, utána megkezdődik önálló útkeresésük. Ha szilárdak az alapok, és a tinédzser egészséges szemléletet tapasztalt a szülőktől, akkor később maga is hasonló értékrendet vall, egészséges, tehát rugalmas, több szempontot szem előtt tartó gondolkodásmód fogja jellemezni. Egy utazás ára ugyanis csak egy szempont a sok közül, a jól sikerült nyaralást ennél sokkal több összetevő határozza meg” – erősítette meg Németh Erika klinikai gyermek-szakpszichológus is. „Kevés olyan család van, aki úgy tud nyaralást szervezni, hogy a pénz nem számít. Sokszor szükség van nagy adag kreativitásra is, érdemes ezért a családnak együtt leülni, és megtervezni egy-egy programot. A lényeg, hogy a gyerek életkorának, a család igényeinek és pénztárcájának megfelelően válasszunk. Hiszen a kicsiknek az is maradandó élmény, ha a kertben sátrazunk, vagy ha együtt bevásárolunk, ha egy addig még általunk fel nem fedezett országrészben kirándulunk. Hátizsákkal, szendviccsel, üdítővel, fényképezőgéppel, útikönyvvel felszerelkezve, saját városunkban turistáskodva is nagy kaland lehet egy nap” – mondta Horváth Magyary Nóra, a pénzügyi vetélkedő zsűritagja.
Az említett napi 4500 forint ugyan elsőre nem tűnik nagy összegnek, de ebből is könnyen szerezhetünk szép emlékeket a családnak. Kisebb gyerekeknek még az sem igazán fontos, hogy másik városba, országba utazzon a család, nekik jó program az is, ha strandra megyünk velük, vagy piknikezünk egy közeli parkban, tóparton. Ha a család hétköznapokon autóval közlekedik, nyáron közös programként különböző tömegközlekedési eszközökkel fedezzük fel a várost, és biztosan találunk a lakókörnyezetünkhöz közel is új látnivalókat, amiket a hétköznapi rohanásban nem vettünk észre. Például egyre több olyan játszótér jön létre, különösen Budapesten és a nagyvárosokban, amely egy-egy mese tematikájára épült, a megszokott hinta, csúszda, homokozón túl különlegesebb eszközöket is felvonultat, például drótkötélpályát vagy mászóhálót. Több helyen a szülők is együtt játszhatnak a gyerekekkel.
Hasonlóan jó választás lehet egy kalandpark vagy egy kisállat-simogató, miniállatkert, ahol a gyerekek a háziállatokkal ismerkedhetnek. Nagyobb gyerekekkel, tinédzserekkel érdemes kalandot keresni, kipróbálhatjuk velük a hátizsákos túrázást, kerékpározást vagy a sátrazást. Ha valami igazán szokatlan újdonságra vágyunk, próbáljunk ki egy szabadulós játékot!
Hozzászólás zárolva.